• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eğitim için özgür kalacaklar
21 Aralık 2011 Çarşamba 17:25

Eğitim için özgür kalacaklar

Cezaevlerindeki kadın hükümlü ve tutukluların 3-5 yaş grubundaki çocuklarına Milli Eğitim Bakanlığına bağlı anaokulu ve ana sınıflarında ücretsiz eğitim verilecek.
Cezaevlerindeki kadın hükümlü ve tutukluların 3-5 yaş grubundaki çocuklarına Milli Eğitim Bakanlığına bağlı anaokulu ve ana sınıflarında ücretsiz eğitim verilecek.
    
Edinilen bilgiye göre, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmak için Adalet Bakanlığı ile yeni bir çalışma başlatıyor.
     Bakanlık yetkilileri, Kapalı Ceza İnfaz Kurumlarının çok azında kreş bulunmasından dolayı sadece belli sayıdaki çocuğun bu kreşlere devam edebildiğini belirterek, buralardaki eğitimin ise genellikle öz bakım becerilerine odaklandığını kaydetti.
    
Proje ile sayıları hükümlü ve tutuklu kadın sayısına göre değişen ve anneleri ile aynı kaderi yaşamak durumunda kalan çocukları içinde bulundukları ortamdan çıkararak, yaşıtlarıyla birlikte eğitim alabilecekleri anaokulu ve ana sınıflarına ulaştırılmasının hedeflendiğini anlatan yetkililer, böylece çocukların olumsuz örnek ve davranış modeli çizen büyüklerle yaşadıkları ortamdan bir süreliğine uzaklaşmalarının sağlanacağını ifade etti.
     Erken çocukluk döneminin, çocukların öğrenmeye en açık olduğu zihinsel, fiziksel sosyal ve duygusal gelişimlerinin en hızlı olduğu yıllar olarak nitelendirildiğini belirten yetkililer, bu nedenle yaşamın ilk yıllarındaki eğitimin, çocuğun içinde bulunduğu fiziksel ve sosyal çevrenin, gelişiminde çok önemli rolü bulunduğunun altını çizdi.
    
-''Hayallerini özgür olmak süslüyor''-
    
     Projeye göre, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğüne bağlı ceza infaz kurumları ve tutukevlerinde bulunan kadın hükümlü ve tutukluların 3-5 yaş grubundaki çocuklar Milli Eğitim Bakanlığına bağlı anaokulu ve ana sınıflarında ücretsiz eğitim görecek.
     Okul öncesi eğitim döneminde çocuğun içinde bulunduğu çevrenin kalitesi ve gelişim sürecine uygun deneyimlere erişilebilirliğinin çocuğun beyin gelişiminin güçlü ya da zayıf olması üzerinde de önemli bir etkiye sahip olduğunu aktaran yetkililer, bu gelişimin ise gelecekte çocuğun düşünme ve duygularını düzenleme biçimini şekillendirdiğini vurguladı.
   
 Yetkililer, MEB'in okul öncesi eğitimin öneminden dolayı okul öncesi eğitimi yaygınlaştırma çalışmalarına yönelik bu projeyi hayata geçireceğini belirtti.
    
İnsan hayatında kalıcı izler bırakan okul öncesi eğitim döneminde ceza ve tutukevlerinde anneleriyle kalmak zorunda olan çocukların en büyük hayallerinin de özgür kalmak olduğunu belirten yetkililer, proje ile bu çocukların anayasanın tanıdığı eğitim hakkından mahrum kalmayacaklarını, sunulan eğitim fırsatları ile çocukların daha sağlıklı, daha mutlu, hayatta daha başarılı bireyler olmalarının sağlanacağını belirtti.
    
Bakanlık yetkilileri, çocukların bu sayede özgür bir şekilde yaşıtlarıyla oynayarak hayallerini gerçekleştirme imkanı bulabileceğinin altını çizdi.

 

AA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA