• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
EFSANE geri mi dönüyor?
28 Aralık 2010 Salı 22:24

'EFSANE' geri mi dönüyor?

İlk üretimi 1966da yapılan ve 1984e kadar 18 yıl boyunca Türkiyenin her yanında sevilerek kullanılan seri üretim ilk Türk otomobili Anadol, yeniden yollarda görülebilir. 750 milyon dolarlık bir yatırımla Anadol markasının tekrar ..
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, üreticilerden 1970’lerin efsane otomobili Anadol’u yeniden bir Türk markası olarak üretmelerini istedi. İyi bir tasarım ve model ile Anadol’un iç pazarda 100 binlik satış rakama yakalayabileceği  düşünülüyor.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Türkiye’nin son yıllarda otomotiv sektöründe kaydettiği gelişmeler göz önüne alındığında, efsane ‘Anadol’ markasını yeniden canlandırabileceğini söyledi. Ergün, üreticilerden bu konuda çalışma yapmalarını isterken, geçmişte Türk insanının imza attığı birçok başarılı çalışmanın çeşitli nedenlerden ötürü akim bırakıldığını belirtiyor. 

‘Anadol’ otomobilinin motoru haricinde tamamıyla Türk tasarımı projelerden biri olduğunu ifade eden Bakan Ergün, yeni bir konsept ve model ile üretimi yapıldığı takdirde Anadol’un yeniden büyük bir ilgiyle karşılanacağına inandığını söyledi.

Sabotajlara artık geçit yok

1930’ların başında Nuri Demirağ tarafından milli uçak üretilmesi, 1961’de tamamıyla Türk tasarımı olan ‘Devrim’ otomobilinin yapımı ve daha sonra seri bir şekilde üretilen ‘Anadol’ otomobili gibi çalışmaların birileri tarafından sabote edildiğini belirten Bakanı Ergün, bu projelerin devam ettirilmemesi nedeniyle geçmişte Türkiye’nin bu alanlarda dünyanın gerisinde bırakıldığını söyledi.
 
YORUMLAR
devrim
mehmet
anadol yerine devrim otomobili yeniden canlansa daha güzel olur..
88.254.252.108
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA