• Konya26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eflatunpınar turizme kazandırılmalı
23 Mayıs 2011 Pazartesi 15:24

Eflatunpınar turizme kazandırılmalı

Konya'nın Beyşehir ilçesi Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Mustafa Büyükkafalı, Eflatunpınar Hitit Kutsal Anıtı ve Havuzu'nun bir an önce turizme kazandırılması gerektiğini bildirdi.

Konya'nın Beyşehir ilçesi Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Mustafa Büyükkafalı, Beyşehir'e bağlı Sadıkhacı beldesi sınırları içerisinde yer alan ve dünyada bir başka benzerinin bulunmadığı belirtilen Eflatunpınar Hitit Kutsal Anıtı ve Havuzu'nun bir an önce turizme kazandırılması gerektiğini bildirdi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Beyşehir Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Mustafa Büyükkafalı, Konya ve Türkiye için tarihi yönden büyük önem arz eden Eflatunpınar Anıtı'ndaki altyapı çalışmalarının tamamlanarak turizmin hizmetine sunulması konusunda vakit kaybedilmemesi gerektiğini savundu. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın geçtiğimiz yıl tarihi mekanı ziyaret ettiğinde, çevresindeki bakımsızlığın giderilmesi konusunda ilgililere talimat verdiğini anımsatan Büyükkafalı, "Bakanımızın talimatı üzerine çevresinde memnuniyetle karşıladığımız bir temizlik ve düzenleme çalışması yapıldı. Ancak, bunun çok yeterli olduğunu söylemek mümkün değil. Buradaki temizlik ve çevre düzenleme çalışmaları yetersiz ve devamlılık isteyen bir konudur. Bununla birlikte tarihi mekanın turizme kazandırılması konusundaki çalışmaların hızlandırılmasını tüm yetkililerimizden bekliyoruz. Buradaki Allah vergisi güzelliğin kıymetini iyi bilmeli, sahiplenmeliyiz. Altyapı çalışmalarının ardından buranın güçlü ve iddialı bir şekilde tanıtımının yapılarak turizme kazandırılması konusunda gerekli resmi başvuruları da yapmak üzereyiz" dedi.

Tarihi mekanda yapılan çevre düzenlemesinin ardından dernek olarak burada incelemede bulunduklarını ve fotoğraflama çalışmaları yaptıklarını da anlatan Büyükkafalı, bu esnada tesadüfen Alman ziyaretçilerle karşılaştıklarını söyledi. Tur şirketinin rehberi ile yaptıkları görüşmede, bir Alman profesörünün yönlendirmesi doğrultusunda Alman ziyaretçilerin her yıl tarihi mekana geldiklerini öğrendiklerini dile getiren Büyükkafalı, "Buranın kıymetini yabancılar biz Türkler'den daha iyi biliyor ve anlıyor. Onlar da buradaki düzenlemeden memnuniyet duyduklarını ama bunun yetersiz olduğu konusunda bizimle hemfikirler. Yetkililerimizden isteğimiz, Beyşehir'de turizme kazandırılması gereken tarihi mekanlardan sadece birisi olan Eflatunpınar Hitit Anıtı ve Havuzu'ndaki çalışmaların tamamlanması konusunda çok ağır kalınmamasıdır. Tarihi değerlerimize sahip çıkma noktasında daha hızlı hareket etmeliyiz" diye konuştu.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA