• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eczanelerde ikinci eczacı dönemi başlıyor
28 Ağustos 2014 Perşembe 14:19

Eczanelerde ikinci eczacı dönemi başlıyor

Yıllık cirosu 3 milyon lira olan eczanelerde ikinci eczacı çalıştırılacak ve bunun üzerine ilave edilen her 2 milyon liralık ciro için de bir eczacı daha istihdam edilecek.
Yıllık cirosu 3 milyon lira olan eczanelerde ikinci eczacı çalıştırılacak ve bunun üzerine ilave edilen her 2 milyon liralık ciro için de bir eczacı daha istihdam edilecek.
 
Türk Eczacıları Birliğinin (TEB) tespitine göre, Türkiye genelinde bu kritere uyan 223 eczanede toplam 369 eczacıya yeni iş imkanı sunulacak.  
 
"Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelik" çerçevesinde, eczanelerde ikinci eczacı çalıştırılmasıyla ilgili esasları düzenleyen genelge yayınladı.
 
Genelgede, söz konusu yönetmelikteki, "Yıllık Katma Değer Vergisi hariç 3 milyon Türk Lirası ve üzerinde ciro yapan serbest eczanelerde ikinci eczacı çalıştırılması zorunludur. Belirtilen meblağa eklenen her 2 milyon Türk Lirası tutarındaki ciro için bir eczacı daha çalıştırılması gerekir. Bu rakam, kurum tarafından her yıl Türk Eczacıları Birliğinin de görüşü alınarak güncellenir ve ilan edilir. Ciro bilgileri, Türk Eczacıları Birliği tarafından her yıl nisan ayı içerisinde kuruma gönderilir" hükmü anımsatıldı.
 
İkinci ya da üçüncü eczacı çalıştırma zorunluluğu bulunan eczanelerin bu kişileri 30 gün içerisinde işe başlatarak, bunu il sağlık müdürlüklerine bildirmesi gerektiği anımsatılarak, ikinci eczacı çalıştırma konusunda kriterleri tutan ancak bundan imtina eden eczacının, il sağlık müdürlüğü tarafından uyarılacağı ve 30 gün süre verileceği, uyarıya rağmen yükümlülüğünü yerine getirmeyen eczacının ruhsatının 30 gün süreyle askıya alınacağına dikkat çekildi. 
 
Genelgede, eczacının bu süre sonunda da yükümlülüğünü yerine getirmemesi halinde de ruhsatın süresiz askıya alınacağı vurgulandı.
 
Bu doğrultuda, Türk Eczacıları Birliği tarafından kuruma gönderilen ciro bilgilerine göre, ikinci eczacı çalıştırılması zorunlu eczanelerde çalışacak ikinci eczacılar için il sağlık müdürlükleri tarafından "İkinci Eczacı Belgesi" düzenlenecek ve sisteme kaydedilecek.
 
İkinci eczacı çalıştırılması zorunlu eczanenin ikinci eczacıyı veya eczacıları 30 gün içerisinde işe başlatıp başlatmadığı il sağlık müdürlüklerince takip edilecek, yönetmeliğe uygun hareket edilmemesi halinde işlem yapılacak. 
 
İkinci eczacı belgesi düzenlenirken il sağlık müdürlükleri tarafından T.C. kimlik numarası beyanı, Sağlık Bakanlığınca tescil edilmiş eczacılık diplomasının il sağlık müdürlüğünce onaylı sureti, eczacılık yapmaya mani mahkumiyetin bulunmadığına dair yazılı beyan, mesleki faaliyetleri içerir özgeçmiş, mesleğini yapmayı engelleyecek bir hastalığı bulunmadığına dair sağlık raporu ile mesleğini yapmayı engelleyecek derecede iki gözünün görmekten mahrum olmadığına dair uzman hekim raporu, 2 vesikalık fotoğraf, eczacının meslekten men cezası bulunup bulunmadığı bilgisinin yer aldığı eczacı odası kayıt belgesi, eczane sahip ve mesul müdürünün ikinci eczacı tayin dilekçesi, ikinci eczacının görev ve sorumlulukları kabul ettiğine dair dilekçe, ikinci eczacı daha önce başka bir işte çalışmışsa o işten ayrıldığını kanıtlayan belge istenecek.
 
İkinci eczacının görevden ayrılması durumunda, çalışma belgesi il sağlık müdürlüğünce iptal edilecek.
 
223 eczane kriterlere uyuyor
 
Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreteri Harun Kızılay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde 223 eczanenin yönetmelikteki kriterlere uyduğunu söyledi.
 
Yönetmelik gereği, KDV hariç yılık cirosu 3 milyon liranın üzerinde olan eczanelerde ikinci eczacı çalıştırma zorunluluğu bulunduğunu anımsatan Kızılay, uygulamayla ilgili şu bilgileri verdi:
 
"Yıllık cirosu 3 milyon lira olan bir eczane ikinci eczacı çalıştıracak. İlave her 2 milyon lira için de bir eczacı daha istihdam edilecek. Diyelim ki bir eczanenin yılık cirosu 5 milyon lira ise 3 milyon lira için ikinci bir eczacı istihdam edilecek. İlave 2 milyon lira için bir eczacı daha çalıştırılması zorunlu olacak.Tespitlerimize göre, kriterlere uyan 223 eczanede 369 eczacı istihdam edilmek zorunda. Bu da kritere uyan eczanelerin bazılarının yıllık cirosunun 3 artı 2 milyon lira olduğunu gösteriyor." AA
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'da bedeller ağır
  • Yaşlı adamı, tuvalet tartışmasında vurmuş
  • Konya-Antalya kara yolunda kar yağışı
  • Havacılık tarihinde yeni dönem
  • Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA