• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eczacılar SGK ya tepki gösterdi
03 Aralık 2009 Perşembe 15:19

Eczacılar SGK' ya tepki gösterdi

Konya'da eczacılar, iş yerlerinin anahtarlarını Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) önüne bıraktı.
Konya'da eczacılar, iş yerlerinin anahtarlarını Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) önüne bıraktı. Konya Eczacı Odası Başkanı Harun Kızılay, stok zararlarının ilaç sanayi tarafından karşılanması gerektiğini söyledi. Sağlıkta tasarruf adına bir yıl içerisinde 7 bin eczanenin kapatılmasına karşı olduklarını belirten Kızılay, "Eczanelerin teker teker kapatıldığına şahit olmaktansa, tüm eczacıları anahtarlarını bırakmaya davet ediyoruz." dedi.

Konya Eczacılar Odası üyeleri, ilaç sektöründe uygulanan tasarruf tedbirlerini protesto etmek için SGK Konya İl Müdürlüğü önünde bir araya geldi. Burada iş yerlerinin anahtarlarını bırakan yaklaşık 100 eczacı, SGK'yı protesto etti.

Sağlıkta tasarrufun meydana getirdiği 'yıkıma' dur demek için bir araya geldiklerini söyleyen Harun Kızılay, her geçen gün sağlığa erişim hakkının ve sağlık hizmeti sunmanın ellerinden alındığını ileri sürdü. Sağlıkta israfa karşı olduklarının altını çizen Kızılay, akılcı olmayan tasarrufa ise karşı olduklarına işaret etti. Kızılay, tasarruf adı altında hastaların muayene ve fark ücretinin ödenmesini adil bulmadıklarını ifade etti.

İlaç fiyatlarının düşüşüne karşı olmadıklarını vurgulayan Harun Kızılay, "Bu düşüşün bedelinin hastalara ve eczanelere kesilmesi çok yanlış bir tutum. Muayene ücretlerini artıran, birinci basamak sağlık hizmetlerini paralı hale getiren, sağlık çalışanlarının güvenceli çalışma hakkını ortadan kaldıran, eczaneleri kapatmaya zorlayan bir yaklaşım sağlıkta tasarruf değil yıkım yarattığına inanıyoruz." diye konuştu.

Eczane çalışanlarının işsiz kalmasına karşı olduklarını söyleyen Harun Kızılay, bu uygulamanın halkın sağlığa erişimini kısıtladığını ifade ederek, şöyle devam etti: "Türkiye'de 24 bin eczacı, sağlık çalışanı olarak hizmet sunmaya devam etmek istiyor. Tasarruf tedbirlerinin bedelini haksız yere bizlere ödetilmesine karşıyız. SGK eczanelerin kapatılmasını önemsemiyor. Talebimiz, tahsildar değil sağlık çalışanı olarak görünmek. Hem muayene ücretinin hem de bunun eczanelerden tahsilinin ortadan kaldırılmasıdır. Bir gecede eriyecek stok zararlarının ilaç sanayi tarafından karşılanmasıdır. Kamu hizmeti veren eczacılar kamu tarafından korunması gerekiyor."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA