• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ecdadımızın Kutsal Emanet saygısı
11 Nisan 2013 Perşembe 12:37

Ecdadımızın Kutsal Emanet saygısı

Meram Belediyesi tarafından düzenlenen Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri, araştırmacı yazar Talha Uğurluel'in sunduğu "Kutsal Emanetler" konulu konferansla başladı.
Meram Belediyesi tarafından düzenlenen Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri, araştırmacı yazar Talha Uğurluel'in sunduğu "Kutsal Emanetler" konulu konferansla başladı.
Konevi Kültür Merkezi'ndeki konferansa Meram Belediyesi Başkan Vekili İsmail Boysan, NEÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Saim Arıtan, Meram İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Üstünel ve çok sayıda vatandaş katıldı.
ECDADIMIZIN KUTSAL EMANET SAYGISI
Kutsal Emanetler'in büyük bir bölümünün Yavuz Sultan Selim'in Mısır Seferiyle Topkapı Sarayı'na getirildiğini hatırlatan araştırmacı yazar Talha Uğurluel, "Eğer Osmanlı sahip çıkmasaydı, Kutsal Emanetler günümüze kadar ulaşmazdı. Topkapı Sarayı'nı tam anlamıyla bilerek gezen bir kişi Osmanlı'yı çözer. Yani padişahlarımız, birilerinin karalamaya çalıştığı gibi zevk ve sefa peşinde miydi? Yoksa ölümü gözünün önüne koyarak 'Unutma bugün dünyayı yönetiyorsun, yarın sen de öleceksin, üryan bir şekilde buraya yatırılacak, dikişsiz bir beze sarılacaksın' anlayışıyla mı yaşadılar? Ecdadımız, Kutsal Emanetler'in tozuna bile kurbanmış, hayranmış. Hatta bu emanetlerin yer aldığı daireyi süpürdükleri süpürge ve kürekleri dahi atmamış, saklayıp muhafaza altına almışlar" diye konuştu.  
Osmanlı Devleti’nin yüzyıllar boyunca yönetildiği Topkapı Sarayı ve Enderun bölümü hakkında bilgi veren Uğurluel, katılımcılara Enderun bölümünün özel mekanlarını fotoğraflar eşliğinde gezdirdi. Peygamber Efendimiz'e (S.A.V.) ait emanetleri, Peygamberlere, 4 Halife’ye, Ehli Beyt’e ve din büyüklerine ait emanetleri de tek tek gösteren ve anlatan Uğurluel, dinleyicilerle  unutamayacakları çok önemli bilgiler paylaştı. Güncel konulara da değinen Uğurluel, “Son dönemde saraydaki yaşam tartışılır oldu. Aslında tartışmaya bile gerek yok. Topkapı Sarayı olduğu gibi duruyor. Padişahın oturduğu odanın kubbesinin göbeğinde Ahzab Suresi'nin  ilk ayetleri yazıyor, kasnağında Fetih Suresi’nin ilk 10 ayeti yazıyor. Odanın 4 duvarına Kabe’nin 4 örtüsü asılı. Odaya giren sanki Kabe’nin içerisine girmiş gibi oluyor. Böyle bir odada entrikalar dönebilir mi? Odanın bir köşesinde padişahın tahtı var. Gece yatak seriliyor padişah orada yatıyordu. Gündüz minderleri sıralıyorlar, padişah da bağdaş kurup oturuyordu. Osmanlı tahtları aslında böyleydi” dedi.
"OSMANLI MEVLANA'YA ÇOK DÜŞKÜNDÜ"
Osmanlı'nın Mevlana'ya çok büyük önem verdiğine de dikkat çeken Uğurluel, şöyle konuştu:  "Osmanlı, Mevlana'ya çok düşkündü ve ona ait değerleri hep baş tacı  etmişlerdir. Mevlana'nın su içtiği tas da Topkapı Sarayı'nda muhafaza altına alınmıştır. Hırka-i Saadetin bulunduğu Has Daire'nin Has Kapısı'nda Mesnevi'deki şu beyitler yazılmıştır:  "Senin kapından başkasına bütün kapılar kapanmıştır ya Rasulullah. Ta ki garipler başkasına yol bulmasınlar diye."
Araştırmacı yazar Talha Uğurluel, 1. Dünya Savaşı sırasında Medine'nin de kuşatıldığını hatırlatarak, "Medine Komutanı Fahrettin Paşa komutasındaki Osmanlı ordusu, açlıktan ölümler başlayınca çamurlu su içip çekirge yiyerek hayatta kaldılar. Yine de Peygambere olan bağlılıklarını göstererek kutsal mekânları düşmana teslim etmediler. Kutsal Emanetler'in son bölümü de o dönemde trenle İstanbul'a gönderilerek muhafaza edildi" şeklinde konuştu.
Araştırmacı yazar Talha Uğurluel, konferanstan sonra kitaplarını imzaladı.
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA