• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
E-Muhtıranın Bilgi Notunu Ergin Saygun Hazırlamış
18 Nisan 2012 Çarşamba 12:51

E-Muhtıranın 'Bilgi Notunu Ergin Saygun Hazırlamış

Şok bilgi notu bir dönemin karanlıkta kalan noktalarına ışık tutuyor.
E-muhtıranın ‘bilgi notu’ Ergin Saygun’dan 27Nisan muhtırasından önce dönemin Genelkurmay 2. Başkanı ve Balyoz tutuklusu Ergin Saygun tarafından Büyükanıt'a sunulan “bilgi notu”nda, Cumhurbaşkanlığı seçiminde adaylara ilişkin “çekinceler” sıralanıyor.

Siyaset tarihine eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın “Sözde değil özde Cumhurbaşkanı” sözüyle kazınan ve 27 Nisan e-muhtırasıyla sonuçlanan siyasi krizin perde arkasını aydınlatacak “bilgi notu”na ulaşıldı.

EMİRLERİNİZ DOĞRULTUSUNDA GÜNCELLENECEK

Habertürk'ten Zülfikar Ali Aydın'ın haberine göre, dönemin Genelkurmay 2. Başkanı ve Balyoz davasının tutuklu sanığı emekli Orgeneral Ergin Saygun tarafından hazırlanan 3 sayfalık bilgi notunda, “Sayın komutanım, Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili olarak ilk bilgi arzımı takdim ediyorum. Dosya emirleriniz doğrultusunda ve gelişmeler paralelinde güncelleştirilecektir. Arz ederim” ifadesi yer alıyor.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNDEN HEMEN ÖNCE

Abdullah Gül’ün aday olduğu 2007’deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden hemen önce hazırlandığı tahmin edilen bilgi notunda şöyle deniliyor: “Cumhurbaşkanı’nın eşinin görüntüsü ile ilgili tartışmaların yapay tartışmalar olduğu ve asıl ele alınması gereken konunun, Cumhurbaşkanı yetkilerinin ‘tarikat terbiyesi almış’ bir kişide olmasının yaratacağı sonuçlar olduğu düşünülmektedir.” Bilgi notunda “laik kültürü benimsememiş” bir Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde, “üniversiteye girişte katsayı uygulamasının kaldırılacağı, YAŞ kararlarının yargı denetimine açılacağı ve tarikat liderlerine verilen cezaların kaldırılacağı” savunuluyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA