• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
e-Devlet’te şifre dönemi
12 Aralık 2010 Pazar 13:09

e-Devlet’te şifre dönemi

Vatandaşların devlet hizmetlerinden hızlı bir şekilde yararlanması için 2006 yılından bu yana beklenen e-Devlet projesi hayata geçti. Uygulamadan yararlanmak için ise PTTden şifre alınması gerekiyor
Kamu hizmetlerinin ortak platformda, tek kapıdan sunumu ve vatandaşın devlet hizmetlerine elektronik ortamdan güvenli ve hızlı bir şekilde erişimini sağlamak amacıyla e-Devlet kapısının kurulmasına yönelik Bakanlar Kurulu kararı 20 Nisan 2006 tarih ve 26145 sayılı Resmi Gazeteden yayınlanmasının ardından uygulamaya başlandı. Bu kapsamda Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) e-Devlet uygulamasına geçti.
 
 e-Devlet sisteminde kişisel bilgilerin sunulduğu hizmetler, verilerin güvenliği için, sisteme giriş yapıldıktan sonra görüntülenebiliyor. Sisteme giriş için ise e-devlet şifresine ihtiyaç bulunuyor. E-devlet uygulamasından faydalanmak için ise herhangi bir kimlikle birlikte PTT’ye gidilerek 1 lira karşılığında şifre alınıyor. E-devlet projesi kapsamında alınan şifreyle, trafik işlemlerinden askerlik yoklamasına kadar her türlü başvuru internet üzerinden yapılabiliyor, sonuçları da aynı yoldan alınıyor.  Şifreyle www.türkiye gov.tr ye girildiğinde hakkınızdaki tüm bilgilere ulaşabiliyorsunuz. Böylece zaman ve iş kaybı ortadan kalkıyor. Şifre sayesinde, araç ve sürücü belgesi sorgulama, askerlik yoklama, SSK prim ödemeleri, okuyan çocuklarınızın durumları dahil çok sayıda hizmet internet üzerinden resmi olarak yapma imkanı sunuluyor. Ayrıca tüketici şikâyetlerinin internet üzerinden resmi olarak yapılıyor.
 
“ŞİFRELER 1 TL KARŞILIĞINDA VERİLİYOR”
e-Devlet şifrelerinin PTT merkezleri tarafından verildiğini aktaran Konya PTT Başmüdürü Mevlüt Keklik, Ulaştırma Bakanlığı’nın vatandaşların devlet hizmetlerinden daha fazla yararlanması için böyle bir uygulama başlattığını söyledi.
 
Şifre almak için PTT merkezlerine gelen vatandaşlarla öncelikle sözleşme yaptıklarını belirten Mevlüt Keklik, “Vatandaşlarla
e-Devlet kapısı üzerinden gerçekleştirilen hizmetlere ilişkin bir taahhütname imzalatıyoruz. Fakat şifre alınması için vatandaşlar, kimlik bilgilerinin yer aldığı nüfus cüzdanı, pasaport, ehliyet gibi kimlik kartlarını ilgili gişe memuruna göstermek zorundalar. Gişe memurumuzda kimlik bilgilerine göre otomasyondan sözleşmeyi çıkarak sözleşme yapıyor. Ardından vatandaşa 1 TL karşılığında şifre veriyoruz. Şifreyi alan kişi şifre sayesinde devletin birçok kurumuna girebiliyor. Başbakanlığa, nüfus idarelerine, sosyal güvenlik kurumuna gibi çok sayıda devlet hizmetinden yararlanıyor” dedi.
 
“18 YAŞINDAN KÜÇÜKLERE ŞİFRE VERİLMİYOR”
 
Şifre için yoğunluğun giderek artmaya başladığını aktaran Keklik, SGK’nın e-Devlet uygulamasına geçmesiyle bu yoğunluğun daha artmaya başladığını kaydetti. Vekâleten ya da 18 yaşından küçüklere şifre verilmediğini aktaran Keklik, verilen mevcut şifreyi vatandaşların değiştirebileceğini kaydetti. Keklik, “Şifrenin 3 ayda bir değiştirilmesi ve şifre uzunluğunun da en fazla 16 karakterli olması gerekiyor. Bu alınan şifreyi vatandaş unutur ya da kaybederse yeni şifre için 10 TL ücret alıyoruz. Günlük 150–200 kişiye şifre veriyoruz. Bir vatandaşın şifre alma süresi ise ortalama 3 dakika sürmektedir” dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA