• Konya4 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Düşünce kuruluşlarımız yetersiz
24 Ocak 2013 Perşembe 14:12

Düşünce kuruluşlarımız yetersiz

Dünyanın en iyi 100 düşünce kuruluşu arasında Türkiye'den sadece TESEV yer aldı, ilk 10'da ülkemizden temsilci yok
Dünya genelindeki düşünce kuruluşlarını değerlendiren 2012 Global GoTo Think Tank Endeksi'ne göre, Türkiye'deki düşünce kuruluşları yetersiz kaldı. Türkiye'deki onlarca düşünce kuruluşundan sadece bir tanesi ilk yüze girebildi. Üstelik ilk yüz değerlendirmesine  İlk yüz listesine Amerikan kurumlarının değerlendirmeye alınmamasına rağmen Türkiyedeki kurumalrın girememesi dikkat çekti.
Sadece Türk Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı'nın (TESEV) ilk 100'e girebildiği, Pennsylvania Üniversitesi tarafından hazırlanan listenin başında ABD'nin ünlü Brookings Institution kurumu yer aldı. Amerikan kurumlarının dahil edilmediği ilk 100 listesinde ise İngiliz Chatham House ilk sıraya oturdu.
Uluslararası araştırma ve düşünce kuruluşları arasında dünyanın en iyilerini belirlemeyi hedefleyen listede, TESEV, sosyal ilişkiler ve dış ilişkiler kategorisinde listede 12. olurken, ABD'deki kurumların dahil edilmediği uluslararası listede ise dünyanın 43. en iyi think tank'i seçildi..
Küresel GoTo Think Tank Endeksi, altı bin 500 düşünce kuruluşu arasında bin 950'nin üzerinde akademisyen, bağışçılar, politikacılar ve gazeteciler tarafından 18 kriter kullanılarak belirleniyor.
2006 yılından bu yana yayımlanan listede, dünya çapında sosyal ve siyasi hayat üzerinde düşünce kuruluşlarının işlevselliğinin ve verimliliğinin ölçülmesi hedefleniyor.
Bu yılki listenin ilk 10'unda ABD ve Avrupalı düşünce kuruluşları yer alıyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA