• Konya7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünyayı yönetecek toplantıda dikkat çeken isimler
10 Haziran 2015 Çarşamba 10:48

Dünyayı yönetecek toplantıda dikkat çeken isimler

"Dünyaya yön verenlerin gizli karar mercii" denilen Bilderberg toplantılarına Türkiye'den daha çok muhalif isimlerin çağrılması dikkat çekti

Düzenlenme şekli, gizliliği ve olağanüstü güvenlik önlemleri nedeniyle komplo teorisyenlerinin 'Dünyayı yöneten üst akıl gizli kararları burada alıyor' dediği Bilderberg toplantısı yarın Avusturya'nın Troll kentinde Alp Dağları'nın eteklerinde bulunan Telfs Buchen kasabasında başlıyor.

Interalpen Hotel'inde ki 4 gün sürecek ve kapalı usulle yapılacak toplantılara büyük sermaye gruplarının temsilcileri, dünyada söz sahibi ülkelerin üst düzey siyasileri, teknoloji ve savunma sanayisinin dev firmalarının yetkilileri ile akademisyenler katılacak. Hollanda, Avusturya ve Belçika başbakan, İngiltere, İsveç, ABD, Almanya gibi ülkeler de bakan düzeyinde katılımda bulunuyor.

Türkiye'den toplantıya davet edilen isimler arasında daha önce birçok kez Bilderberg'e çağrılmış Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan'ın iki yıldır olmaması dikkat çekici. Bu yılki listede ise Twitter'ın Türkiye'ye karşı avukatlığını yapmış ve ELIG Hukuk Bürosu'ndan Gönenç Gürkaynak, ana muhalefetten CHP'li milletvekilleri Selin Sayek Böke ve İlhan Kesici, iki yıl önce Şanlıurfa'da katıldığı bir konferansta PKK'nin bir terör örgütü olmadığını söyleyen Cumhuriyet gazetesi Nuray Mert, Habertürk gazetesi köşe yazarı Soli Özel var. Bilderberg'in daimi üyelerinden Mustafa Vehbi Koç bu yılki toplantıya da katılıyor.

Toplantıya son iki yıldır hükümet kanadından kimsenin çağrılmaması akıllara 'küresel güçler yeni bir oyun peşinde mi' sorusunu getiriyor. Gezi'yle başlayan darbe girişimi süreci ve seçim sonrası oluşan yeni siyasi tabloyla girilen dönemde kendilerine 'Acaba Türkiye'de bir kaos ortamı doğurulabilir mi' diye fırsat kollayan dış odaklar gerek medya organları gerek lobi faaliyetleriyle Türkiye üzerinde baskı kurmak için ortam kolluyor.
KAYIT YOK, BİLDİRİ YOK

İlki 1954'te gerçekleşen toplantılarda dünyanın karşı karşıya olduğu genel sorunlar masaya yatırılıyor, ekonomik ve siyasi meselelere çözüm aranıyor. Bu yılki toplantının da dünyada savunma sanayisinden, siber güvenliğe ve dünya barışına kadar pek çok görünür gündemi var. Fakat toplantı kuralları gereği yapılan hiçbir konuşma kayıt altında tutulmuyor. Konuşmalarda hiçbir kaynak belirtilmiyor. Toplantı sonunda hiçbir şekilde sonuç raporu yayımlanmıyor. Komplo teorisyenleri Bilderberg'in aslında dünyada 5 bin üyesine bu toplantıdan çıkan gizli kararları ilettiği ve lobi ve manipülatif faaliyetlerle dünyanın kontrolünün cemaat benzeri bir yapının elinde tutulması amacına hizmet ettiğini söylüyor. Bilderberg toplantılarının mimarlarından ABD'li işadamı David Rockefeller, 1991'de "Toplantılarımıza katılan New York Times, Washington Post gibi önemli yayın kuruluşlarında görevli yöneticilere 'ne yapmak istediğimize' dair bilgileri 40 yıl boyunca halka açıklamayacaklarına dair verdikleri sözleri tuttukları için teşekkür ediyorum. Eğer onlar gizli görüşmelerimizi deşifre etseydi, ışıklar üzerimize yanacaktı. Ama artık dünya kurmak istediğimiz dünya hükümetine çok daha hazır" demişti.
İŞTE SON 5 TOPLANTIYA DAVET EDİLEN TÜRKLER
Stges, İspanya 3-6 Haziran 2010
Ruşen Çakır (Gazeteci) Zeynep Damla Güler ( Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün AB danışmanı) Mustafa Koç (Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı) Tuncay Özilhan (Anadolu Grup Yönetim Kurulu Başkanı) Suzan Sabancı Dinçer (Akbank Yönetim Kurulu Başkanı).
St. Moritz İsviçre 9-12 Haziran 2011
Süreyya Ciliv (Turkcell'in eski CEO'su) Tayyibe Gülek Domac (Ekonomi profesörü, Ecevit hükümeti eski bakanı) Mustafa Koç (Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı) Şefika Pekin (Şefik&Bayar Hukuk Bürosu kurucu ortağı).
Chantilly, Virgina, ABD 31 Mayıs-3 Haziran 2012
Ali Babacan ( Ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısı) Enis Berberoğlu ( Dönemin Hürriyet Genel Yayın yönetmeni- Şu anki CHP Genel Başkan Yardımcısı) E. Fuat Keyman (Sabancı Üniversitesi uluslararası ilişkiler bölümü öğretim üyesi) Mustafa Koç (Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı) Serpil Timuray (Vodafone CEO'su).
Hertfordshire, İngiltere 6-9 Haziran 2013
Mustafa V. Koç (Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı) Ali Babacan (Ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısı) Aslı Aydıntaşbaş (Milliyet gazetesi yazarı) Haluk Dinçer (Sabancı Holding Parakende Grup Başkanı) Soli Özel (Habertürk gazetesi yazarı) Şafak Pavey (Cumhuryet Halk Partisi milletvekili).
Kopenhag, Danimarka 29 Mayıs- 1 Haziran 2014
Mustafa Koç (Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı) Cengiz Çandar (Radikal yazarı) Nilüfer Göle ( Sosyoloj profesörü,yazar) Umur Oran (CHP'li siyasetçi- dönemin parti genel başkan yardımcısı) Ümit Taftalı: İnan Kıraç Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi.
5 SUÇLAMA
Bilderberg'in kurucusu Hollanda prensi Bernard'ın bir dönem Nazi partisine üye olduğu ve faşist denilen ABD'li Rockefeller'le bağının buradan kaynaklandığı söyleniyor. Bernard 2004'te ölümünden önce 'İncil'e el basarım ki Nazi değilim' demişti.
Tek dünya hükümeti ve tek elden ekonomi yönetimini gizli kararlara sağlamaya çalışan masonik bir örgüt olmakla suçlanıyor.
Yugoslavya'nın parçalanma planının Bilderberg toplantılarında yapıldığı söyleniyor.
ABD'li politik aktivist Phyllis Schlafly "Bilderberg toplantıları dünyanın ABD'li Cumhuriyetçiler tarafından yönetilebilmesini sağlamak amacıyla düzenleniyor" demişti.
Bazı komploculara göre Mafya örgütleri ekonomik ve siyasi alanlardaki etkisini bu toplntılarla sürdürüyor.
BİLDERBERG'DE ALINDIĞI İDDİA EDİLEN GİZLİ KARARLAR
AB'de 'euro' ya geçiş.
İtalya'da 1970-1980 döneminde silahlı örgütler ve mafyanın terör estirmesi.
Yugoslavya'nın parçalanması.
Irak'ta iç karışıklığın körüklenmesi.
Usame Bin Ladin'in güçlenmesi.
Cumhuriyetçiler'in ABD'yi savaşa sokması.
Obama'nın ABD başkanı seçtirilmesi.
TÜRKİYE'DE 3 KEZ YAPILDI
Bilderberg toplantıları daha önce üç kez Türkiye'de yapıldı. 18-20 Eylül 1959'da İstanbul Yeşilköy'de, 25-27 Nisan 1975'te İzmir Çeşme'de Altın Yunus Otel'de ve 31 Mayıs-3 Haziran 2007'de yine İstanbul'da Ritz Carlton Otel'de yapılan toplantılarda Türkiye'den geniş bir davetli listesinin olması toplantının gizli gündemi tartışmalarını o günlerde de gündeme getirmişti. 2007'deki toplantıya Ali Babacan da katılmıştı.
Kaynak : Sabah

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA