• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünyayı kurtaracak Adım
17 Mart 2015 Salı 13:09

Dünyayı kurtaracak 'Adım'

Selçuk Üniversitesinin en aktif topluluklarında Genç Tema Topluluğu doğaya olan sevgilerini ve daha yaşanabilir bir dünya için yaptığı çalışmalarla göz dolduruyor

Yaptığı çalışmalarla ilgili bilgi veren Topluluk Başkanı Mehmet Emin Yıldırım şuan 3000’den fazla gönüllü ile yola devam ettiklerini söyledi. TEMA Vakfının da kuruluşu ile ilgili bilgi veren Mehmet Emin Yıldırım, ’’TEMA Vakfı, Türkiye’deki çölleşme ve erozyon tehlikesine karşı kamuoyunu bilindirme ve bu doğrultuda çalışmalar düzenlemek için toprak dostu iki kişi tarafından 1992 yılında kurulmuştur. Kurucularımız ise Toprak dedemiz Hayrettin Karaca ve Yaprak dedemiz Nihat Gökyiğit’tir. Türkiye’nin 80 ilinde il temsilciliği bulunmakta ve toplam 122 Genç TEMA’yla birlikte projelerini yürütmektedir. Selçuk Üniversitesi Genç TEMA Topluluğu ise 2004 yılından beri Üniversitemizde faaliyet göstermektedir’’ şeklinde konuştu.

ÇEVRE BİLİNCİ AİLEDE OLUŞUR

Genç TEMA Topluluğu olarak her yıl birçok projenin altına imza attıklarına değinen Mehmet Emin Yıldırım,  “Yıl içerisinde yaptığımız projelerden bazılarını ise, Fidan Dikim etkinliği, Huzur evi ve Hayvan barınağı ziyaretleri, Dilek Ağacı projesi kapsamında ilkokul öğrencilerinin dileklerini yerine getirmek için etkinlikler düzenlendi. İnsanların bilinçlenmesi ve farkındalık oluşturmak için yaptığımız kitap okuma etkinliği, Ekolojik okuryazarlık eğitimi, sosyal Medya Okuryazarlığı eğitimi, Anız yakımının zararları ve sağlık taraması etkinlikleri oluşturmaktadır’’ dedi. Çevreyi Sadece Gençlerle değil de toplumla ilişkilendirmek gerekiyor diyen Yıldırım, her bireyin nasıl her şeyi öğrendiği kurum aile ise çevre bilinci de ailede oluştuğunu ifade etti. Çok geç olmadan bazı şeylerin gençler tarafından farkına varılması gerektiğinin altını çizen Mehmet Emin Yıldırım, ’’Topluluk olarak evet Gençlerden oluşuyoruz ve her toplumsal sorumluluk projelerinde olduğu gibi iki üç kesimde var, bazı gençler çok duyarlı bazı gençlerimiz ise duyarsız bu durum beni yine de umutsuzluğa sürüklemiyor gelecekten umutluyum. Tek  temennim ise gençlerin çok geç olmadan bazı şeylerin  farkına varması ve doğanın sınırlarını daha fazla zorlamak. Bu nedenle de doğa bilincini küçük yaşlarda aşılamaya başlamak, değişen iklimin tehlikelerini o yaşlarda göstermek, çevre duyarlılığını bütün siyasilerden devlet politikası olarak gütmesini ısrar etmek gerekiyor ve sonuç olarak biz ne kadar bilinçliyiz diye sormak lazım’’ diyerek doğa konusunda bilinçli olmaya dikkat çekti.

ÇEVRE HER KESİMİN MESELESİDİR

Yaptıkları çalışmaların, bütün faaliyetlere insanların olumlu yaklaştığını vurgulayan Yıldırım, “Bu projelere elbette birileri vesile oluyor. Bizler görevimizden memnunuz fakat süreklilik sağlamak kişilerin kendisine kalmış ve unutulmamalıdır ki çevre biri ya da birilerinin değil toplumun her ferdinin meselesi olmalı. Destekleyen kurumlar ise projeden projeye göre değişiyor, en büyük destekçimiz Selçuk Üniversitesi bunun yanı sıra son büyük projemizde Ilgın Belediyesi, Ilgın Kaymakamlığı ve bünyesindeki bütün kurumlar desteklediler. Her projede mutlaka bir kurum zaten bizi destekliyor’’  diyerek destekleri önemsediklerini belirtti. Topluluk olarak çevre konusu dışında da sosyal sorumluluk projelerine imza atmaya çalıştıklarını kaydeden Yıldırım, ’’Bunlardan bazıları ise, lise ve üniversite arasında bir köprü kurup lise de kardeşlerimize gerek meslek seçimlerinde gerekse hayatlarında bir koç görevi yapmak istiyoruz bunun için çalışacağımız liseler arıyoruz. Liseden sonra üniversiteye geldiklerinde yaşayacakları şaşkınlığı ve verebilecekleri yanlış kararları engellemek istiyor ve bu doğrultuda tecrübelerimizi onlarla paylaşmak istiyoruz. Ayrıca madde bağımlılığı üzerine de çok ciddi bir çalışma içindeyiz. İhtiyaç sahibi köy okullarına yaptığımız dilek ağacı projesine ek olarak okul boyamayı da eklemek istiyoruz ve son olarak Üniversitemize yeşil kampus adında geleneksel bir şenlik kazandırmak istiyoruz’’ ileriye dönük projelerinden de söz etti.

ANIZ YAKMAK EN BÜYÜK ZARARLARDAN BİRİ

Amacı sportif etkinlikler aracılığıyla ihtiyacı olan kişi ve kurumları, yardımda bulunmak isteyen kişi ve kurumlarla buluşturmak olan ‘Dünya’yı Kurtaran ADIM’ projesine de değinen Yıldırım,’’ ADIM ADIM başta uzun mesafe koşuları olmak üzere yüzme, bisiklet, dağcılık gibi dayanıklılık gerektiren sporlar aracılığıyla ülkemizin önemli sosyal sorumluluk projelerine maddi kaynak ve tanıtım desteği sağlamaktadır. 2007 yılından bugüne kadar AA sporcuları, 55.000 bağışçıdan 8,000,000 TL bağış topladı ve 38.500 kişiye yardımcı oldu. Her bir AA sporcusu, her koşusunda “sadece koşarak” 9 kişiye yardım etti. Dünya’yı Kurtaran Adım Projesinin odağında gençler yer almaktadır. Gençlerin doğanın korunması ve geleceği konularında söz sahibi olmalarını amaçlayan ve Kendi yaşadıkları bölgedeki çevresel sorunlara yönelik harekete geçebilecek bilgi ve donanıma sahip olmalarına katkı sağlayan bir projeydi.  Bu proje kapsamında eğitime katılan üniversite öğrencileri edindikleri bilgileri 3146 gence aktardı’’ diyerek projenin bir çok insan tarafından beğenildiğini ve her geçen gün amacına ulaştığını söyledi. Son olarak Selçuk Üniversitesi Genç TEMA Topluluğu olarak  yaşadığımız bölgedeki sorunlardan biri olan anız yakımı hakkında farkındalık eğitimi verdiklerini belirten Mehmet Emin Yıldırım, ’’Konya’nın buğday ambarı olarak bilinmesi bizi harekete geçirdi ve bu çerçeve kapsamında Ilgın İlçesinin Beykonak Köyünde Ilgın Kaymakamlığı ve İlçe Tarım Müdürlüğü’nün de destekleriyle anız yakımı eğitimini gerçekleştirdik. Anız yakımı eğitiminin yanı sıra ise bünyemizde bulunan sağlıkçı arkadaşlarımızla birlikte köydeki kadınlara meme ve rahim kanseri hakkında bilgiler verildi’’ dedi. 

YUSUF KARAKAŞ / YENİ HABER

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da HDP terörü! AK Parti ekibine saldırdılar
  • Konya'da feci kaza! 6 saat yardım bekledi
  • Konya'da gece yarısı korkutan yangın
  • NEÜ Seydişehir Sağlık Bilimleri Fakültesi Yapım ve Bağışlama Protokolü Yapıldı
  • Konya'da gergin gece! Pompalı ile dehşet saçtı: 9 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA