• Konya20 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dünya'yı Konya'dan yönetmek

22 Ekim 2013 18:30

Bayramda gündemi takip edenler görmüşlerdir. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Konya’da geçirdiği 5 günlük bayram programı süresince 20’ye yakın haberi yapıldı ajanslarca.

Bir siyasetçi için hele tatil günleri için çok az rastlanan bir rakam bu. Ancak konu Türkiye olunca bunu normal karşılamak gerek. Ülkemizin içinde bulundu durum, geliştirdiği stratejiler ve milli anlayış esaslı yol alış devam ettiği sürece Ahmet Davutoğlu, etkin siyasi pozisyonunu da sürdürecek demektir.

Cumartesi günü evlerine dönen Pilotlar için ilk açıklama Bayram namazı sonrası olmuştu, İrşad Camii çıkışında umut dolu ilk söylem gelmişti; “Bu bayramı aileleriyle geçirmeleri için yoğun gayret gösterdik son günlerde. İnşallah en kısa zamanda aileleriyle görüşmelerini diliyorum. Dün pilotlarımızın aileleri ve muhterem eşleriyle de görüştüm. Her iki pilot kardeşimizi en kısa zamanda ailelerinin yanına getirmek için gayret gösteriyoruz”
Bu çaba semeresini çok zaman geçmeden verdi ve 71 gündür köşe bucak yerleri değiştirilen Murat pilotlar, gece İstanbul’a ulaştılar. Dün sabahta Bakan Davutoğlu ile Dışişleri konutuna teşekkür ziyareti yapan pilotlarımız kim bilir bu kahvaltı özlemi için nasıl bir 71 gün geçirdiler. O geceki ilk açıklamaları ise müthişti. “Biz ülkemizin arkamızda olduğunu biliyorduk, umudumuzu hiç yitirmedik”

Bayramın birinci günü öğleden sonra Konya protokol bayramlaşması için MKM’ye gelen Davutoğlu orada bulunan 350-400 kişinin elini tek tek sıkarken muhtemelen aklında, hem kaçırılan pilotları biran önce Türkiye’ye getirmek hem de Suriye meselesinin tartışılacağı Cenevre konferansı için çizilecek takvimi düşünüyordu. Zira o gün hem ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, hem de Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ile görüşerek durumu netleştirmeye çalışmıştı.

Aynı gün Ak Parti bayramlaşması için Konevi Kültür Merkezi’nde kendisini bekleyen yüzlerce partiliye hitap eden Bakan Davutoğlu’nun onlara verdiği mesaj tam kulaklara küpe türündendi. “Zorluklarda saf safa durmanın bereket ve rahmeti büyüktür. Ama esas rahmet ve bereket kolaylıklar ve bu kazanımlar söz konusu olduğunda, gönlünde yüreğinde hiçbir titreme olmaksızın o kazanımlara ya da gelebilecek bazı çıkarlara yüzünü dönüp 'Benim gönlüm ve gözüm bunlarda değil' diyebilmektir”
O gece dünyanın farklı 34 ülkesinden 700 civarında öğrenciyle SADAV’ın organize ettiği yemekte buluştu Bakan Davutoğlu. O’nun için tam anlamıyla bayram buydu. Konuşmasında bunu hep dile getirdi. “Siz büyük bir ailesiniz. Birbirinizle ilişkilerinizi sağlam tutun. Dünyada kaç Kamerunlunun Afganistanlı arkadaşı olabilir? Ya da kaç Somalilinin Sancak'ta bir evi olabilir? Ya da kaç Malili Kazakistan'a gittiğinde 'benim aynı sofrada yemek yediğim bir Kazak kardeşim var' diyebilir?”  O gecenin tek olumsuz yanı, bu kadar Türkiye sevdalısı insanla yaşanacak bir Hollanda galibiyeti ve muhtemel bir dünya kupasına katılım olacaktı. Zaten Türkiye’nin böyle büyük bir organizasyona katılması, dünya için bir devrimdir.

Bayramın ikinci günü askerlerle bayramlaşmada çok güzeldi. Pek alışık olmadığımız ama bundan sonra sıklıkla göreceğimiz bir kutlamaydı bu. Karapınar ve Ereğli bayramlaşması ertesi gündü.

Ereğli’de son günlerin gündemi olan Hakan Fidan konusuna çok çarpıcı açıklamalarla cevap verdi Bakan Davutoğlu. “Tek cümleyle; Hakan Fidan'a yönelik iddialar hem asılsızdır hem de çok kötü bir kara propaganda örneğidir.”

Sonra Bozkır, Seydişehir, Beyşehir programları. Cuma akşamı için Beyşehir’den canlı yayın da hazırdı. O gecenin en çok izlenen programı olan İskele Sancak’ta Bakan gündemle alakalı onlarca soruyu cevapladı.

Son olarak Ak Parti il koordinasyon ve seçim istişare toplantısına katılan Bakan Davutoğlu için Bayram, gerçekten hem Dünya hem Konya işleriyle bir çırpıda geçiverdi.

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA