• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünyaya tanıtmayı hedefliyoruz
24 Şubat 2013 Pazar 14:06

'Dünyaya tanıtmayı hedefliyoruz'

Konya'nın Selçuklu ilçesinde farklı kültürlerin bir arada uyum içinde yaşadığı önemli bir antik dönem yerleşim birimi olan Sille Mahallesi, belediye tarafından hazırlanan rehber kitapçıklarla...
Konya'nın Selçuklu ilçesinde farklı kültürlerin bir arada uyum içinde yaşadığı önemli bir antik dönem yerleşim birimi olan Sille Mahallesi, belediye tarafından hazırlanan rehber kitapçıklarla tanıtılacak.
     Arkeolojik verilere göre, 6 bin yıl öncesinde kurulan Sille Mahallesi, günümüze ulaşabilen kültür varlıkları, gelenek ve görenekleri ile bölgenin zenginliğini ortaya koyuyor.
     Yumuşak volkanik kayalara oyulmuş pek çok küçük kilise, Osmanlı mezar taşları ve günümüze kadar gelebilmiş Aya Elenia Kilisesi'nin bulunduğu Sille Mahallesi, yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çekiyor. 
 
Sille'nin turizm ve kültürel anlamda daha da gelişmesine yönelik fiziki çalışmaların yanı sıra tanıtım çalışmalarını da yürüten Selçuklu Belediyesi, araştırmacıların ve ziyaretçilerin faydalanabileceği önemli kaynak eserleri yayın hayatına kazandırdı.
     Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, yapılan açıklamada, Sille'nin; abideleri, mabetleri, sosyal yaşamı ile günümüze kadar tarihi ve kültürel varlığını koruyabilen zengin bir tarih ve kültür vadisi olduğunu söyledi.
     Roma döneminden günümüze kadar önemli bir merkez olan Sille'nin, farklı inanç ve kültürlerin hoşgörü içerisinde kaynaşarak bir arada yaşadığı çok nadir yerlerden biri olduğunu ifade eden Altay, belediye olarak Sille'nin tarihi ve kültürel değerleri, bağ ve bahçeleri, el sanatları ile folklorik yapısını yeniden yeşertmek ve geliştirmek için çalışmalar başlattıklarını vurguladı.
 
 
     -''Dünyaya tanıtmayı hedefliyoruz''-
    
     Altay, Sille tarihi ve kültürünü daha iyi öğrenebilmek ve gelecek nesillere aktarabilmek için bilimsel çalışmalar yürüttüklerini dile getirerek, şunları kaydetti:
     ''Sille Masalları, Sille Rehberi, Aya Elenia Kataloğu, Sille Haritası bu çalışmalardan bazıları. Bu rehber kitapçıklarında, Sille Mahallesi'nin tarihi ve kültürüyle ilgili bilgiler yer alıyor. Bu çalışmalarla Sille'nin geçmişini ve bugününü dünyaya tanıtmayı hedefliyoruz. Önemi giderek artan Sille'nin, Anadolu'daki önemli turizm merkezlerinden biri olacağına inancımız tam. Tarihimizi yeniden canlandırmak ve Sille'nin önemli turizm merkezlerinden biri olması için gereken çalışmaları titizlikle yürütmeye devam edeceğiz.''
    
YORUMLAR
bursa cumalıkızık
sezen
konyamızın en önemli ve büyüleyici turizm köşelerinde olan sillenin gezi ve tur dergi ve tanıtım kitapçıklarında bursa cumalıkızık gibi görmeden dönmeyin şeklinde öneri bölümlerine de ekletilmesini isterim.en az cumalıkızık kadar otantik bir yer olan sillemiz daha iyilerini hakediyor..
212.156.62.126
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA