• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünyaya örnek ekonomi Türkiyedir
15 Ekim 2010 Cuma 09:59

Dünyaya örnek ekonomi Türkiye'dir

Birleşmiş Milletler'in ekonomi zirvesi için önümüzdeki yıl Türkiye'ye gelmeye hazırlanan Dünya Bankası'nın eski Başkanı James Wolfensohn, Ankara'ya övgüler gönderdi.
Ekonomi yönetimini 'dünyanın en iyisi' olarak nitelendiren Wolfensohn,"Hayretle ve takdirle izliyorum. Türkiye, sadece bölgesine değil dünyaya örnek oluyor. Bu başarı moral veriyor. Devamını diliyorum." dedi.

Amerika ve Avrupa ülkeleri krizle boğuşurken yılın ilk yarısında çift haneli büyüme başarısı gösteren Türk ekonomisine dünyanın dört biryanından övgü yağıyor. New York'ta Zaman'a özel açıklamalarda bulunaneski Dünya Bankası Başkanı James Wolfensohn, bu başarıyı bütün ülkelereörnek gösterdi. "Şu an, Türkiye'nin ekonomi yönetim takımı dünyanın eniyisi." diyen Wolfensohn, Başbakan ve ekibini hayret ve takdirleizlediğini söyledi. Türkiye'nin yalnızca bölgesine değil, hem doğu hemde batıya örnek teşkil ettiğini ifade eden eski başkan, söz konusubaşarının gelişmekte olan ülkelere de moral verdiğinin altını çizdi:"Türk ekonomisinin büyümesi bölgesindeki barışa da katkı sağlıyor."

IMF, geçtiğimiz hafta Türkiye için 2010 büyüme tahminini yüzde5,2'den 7,8'e yükseltmiş, Amerikalı finans devi JP Morgan dagelişmelerden heyecan duyduğunu vurgulamıştı. Önceki günİngiltere-Türkiye İş Forumu'na video konferansla katılan İngiltereBaşbakanı David Cameron ise şu örneği vermişti: "Herkes BRICülkelerinden, yani Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin'in hızlabüyümesinden bahsediyor. Biz ise Türkiye'nin Avrupa'nın BRIC'ı olduğunudüşünüyoruz."

Ekonomi yönetiminin gösterdiği muazzam başarı sadece övgüyle sınırlıkalmıyor. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, geçenhafta Türkiye'nin 'Ba2' olan not görünümünü durağandan pozitifeçevirmişti. Büyüme tahminini de bu yıl için yüzde 6,5'e, 2011 için yüzde 5'e yükseltti. Moody's Başkan Yardımcısı Sarah Carlson, "Türk ekonomisi beklenmedik biçimde güçlü olduğunu kanıtladı ve kriz öncesi seviyeleretoparlandı." ifadesini kullanmıştı. Bir diğer kredi derecelendirmekuruluşu Standard&Poor's, Türkiye'nin notunu 'BB+' ile yatırımyapılabilir seviyenin iki kademe altında, Fitch ise BB+ ile yatırımyapılabilir seviyenin bir kademe altında tutuyor. 12 Eylül'deki anayasadeğişikliği referandumunun kabul edilmesiyle birlikte hızlı çıkışa geçen İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) da rekor üstüne rekorkırarken, önceki gün tarihinde ilk olarak 70 bin puanı aştı, faizler ise son bir yılın en düşük seviyesini gördü. Gelecek yıl 30 Mayıs-3 Haziran tarihlerinde İstanbul'da düzenlenecek 'Birleşmiş Milletler 4. AzGelişmiş Ülkeler Konferansı' zirvesinin New York'taki tanıtımtoplantısına katılan eski Dünya Bankası Başkanı James Wolfensohn,Türkiye'nin son yıllarda gösterdiği ekonomik atılımın ve yönetiminyalnızca kendi bölgesinde değil, dünyaya örnek olacak şekilde başarıylasürdüğünü aktardı. Türkiye'nin büyük bir ülke olduğuna dikkat çekenWolfensohn, "Türkiye'nin yönetim kadrosu yalnızca bölgesindeki ülkeleredeğil, hem Doğu hem de Batı'ya örnek oluyor. Bugüne kadar Türkyönetiminin ekonomide gösterdiği performans olağanüstü." diye konuştu.Söz konusu başarının devam etmesini arzuladığını vurgulayan eski Başkan, bunun az gelişmiş ülkelere de moral verdiğini kaydetti. JamesWolfensohn, ayrıca Türk ekonomisinin büyümesinin bölgesinde barışa dakatkı sağladığına dikkat çekerken, bunun komşu ülkelerin ekonomisine deolumlu yönde katkıda bulunduğunu dile getirdi. Türkiye'nin IMF'yeihtiyacının olup olmadığı sorusuna ise, "Bunu elbette ben bilemem. Bunuen iyi bilecek olan Türk yönetimidir. Ancak dediğim gibi Türkiye'ninekonomi yönetimi dünyaya örnek olacak kadar başarılı." cevabını verdi.James Wolfensohn, 1995-2005 tarihleri arasında Dünya Bankası başkanlığıgörevini yürütmüştü.

Moody's not artışı için Ankara'yı mesken tuttu

Türkiye'nin kredi notu görünümünü 10 gün önce durağandan pozitifeçeviren uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's şimdi de notartışının hesaplarını yapıyor.

İki hafta önce üç kişilik heyet ile Ankara'ya çıkarma yapan kuruluş,bütçe verilerini yerinde inceliyor. Bürokratlarla görüşen heyet,ekonominin üç yıllık yol haritasının çizildiği Orta Vadeli Program'ı damercek altına aldı. Üst düzey bir yetkili harcama kalemlerinin kontroledildiğini aktarırken, "Not artışı uzak bir ihtimal olarak görünmüyor."dedi.
 
Timeturk
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA