• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünyaya Müslümanlar yön veremiyor
30 Mayıs 2014 Cuma 11:19

Dünyaya Müslümanlar yön veremiyor

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Saffet Köse, Türkiye’deki İslam fıkıhı tartışmaları konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

 

İslam fıkıhı ve İslam kurallarının hayattaki uygulanabilirliği konusunda önemli değerlendirmelerde bulunan İlahiyatçı Prof. Dr. Saffet Köse, önemli bir soruna dikkat çekerek, “Biz fıkıhla ilgilenen hocalar olarak, problemini oluşturmadığımız, hayata yön vermediğimiz, başkalarının ortaya çıkardığı sorunları tartışıyoruz. Dünyaya yön veren aktörler arasında Müslümanlar yok şu anda. Öyle olunca başkaları hayatı hazırlıyor.” dedi

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Saffet Köse, Türkiye’deki İslam fıkıhı tartışmaları konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz günlerde Konya’da gerçekleştirilen 11. İslam hukuku Anabilim Dalı Koordinasyon Toplantısı’nın bu anlamda oldukça verimli geçtiğini anlatan Köse, “Bizim geleneğimizde ilim hep sivil faaliyet alanı olarak görülmüştür. Biz burada kendi aramızda toplanalım bir karara dönüştürelim diye bir derdimiz yok. Biz bütün İslam hukuku hocaları ile toplanıp bir toplantı yapıyoruz. Herkes çıkıyor görüşünü söylüyor. Farklı konuları farklı görüşleri öğrenip buradan ayrılıyorlar. İki günlük bir toplantı oluyor genelde. Bu 11. Burada ikili sohbetlerle tartışma fırsatı da buluyor hocalarımız. Böylece verimli bir toplantı olarak herkes buradan ayrılıyor.” dedi.

BAŞKALARININ ORTAYA ÇIKARDIĞI SORUNLARI TARTIŞIYORUZ

İslam dünyasındaki en büyük sorunun fikir ayrılıklarından ziyade ortaya konan sorunların olduğuna dikkat çeken Köse, tartışılan konuların üzerinde durulması gerektiğini söyledi. Herkesin kendi düşüncelerinin olabileceğini ancak ortaya konan sorunların mahiyetinin önemli olduğunu vurgulayan Köse, şöyle konuştu, “Biz fıkıhla ilgilenen hocalar olarak, problemini oluşturmadığımız, hayata yön vermediğimiz, başkalarının ortaya çıkardığı sorunları tartışıyoruz. Dünyaya yön veren aktörler arasında Müslümanlar yok şu anda. Öyle olunca başkaları hayatı hazırlıyor. O hayatın sunduğu sorunlar var. Sorunları tartışırken değiştirme gücümüz yok. İkincisi de batı dünyasında aydınlanma dönemiyle birlikte din hayatın dışına itildi. İnsanlar özgürce kendi hayatlarını kendi belirleme noktasına geldi. Buna özgürlük dediler. Bana göre değil. Özgürlüğü Tanrıdan bağımsızlaşma olarak gördüler. Özgürlüğü dini dışlamakta buldular. Onların oluşturduğu bir havayla elde ettikleri teknolojiyle birleştirince bütün dünyada hakimiyet gücü oluşturdular. Ve bu kendilerinden geride kalmış bizim gibi ülkeleri Medeniyet anlamda demiyorum medeniyet anlamında biz hala ileriyiz ama teknolojik anlamda bizden ileri olunca bizi şekillendirmeye başladı. Bu nedenle din hayata yön veren bir şey olmaktan çıktı. Bu iki sorun yapısal sorunlar olarak ortaya çıktı. Biz şu anda sonuçları tartışıyoruz. Bize dayatılan bu problemlerle nasıl çatışmadan nasıl dinimizle barışarak yaşayabiliriz onun derdini çekiyoruz. Bu topyekün İslam dünyasının sorunu. İslam’ın getirdiği değerlerle insanın beklentileri arasında bir çatışma yoktur. Biz insanlara bunu anlatamadık. Burada insan unsurunda bir problem var. Bunun nedeni de dinin hayatın dışına itilmesi.”

İSLAM’DA MEZHEP ÇATIŞMALARI DİN KAYNAKLI DEĞİLDİR

İslam dünyasında mezhep çatışmalarının olup olmadığı konusunda da önemli değerlendirmelerde bulunan Köse, İslam’ın özünde ve mezhep imamlarının tutumlarından doğan bir mezhep çatışmasının olmadığını söyledi. İslam’daki ve Hıristiyanlıktaki mezhep çatışmalarının farklılık gösterdiğini belirten Köse, şöyle devam etti, “Mezhep çatışmaları bizde daha çok halk kesiminde grup taassubuna dayalı olarak mezhebi benimsemesinden doğan bir kavgalar olmuştur. Bunlar lokaldir, yereldir. Ama Hıristiyan dünyasına baktığımızda dinin özünde ve din adamlarının tavrından doğan mezhep çatışmaları vardır. Almanya’da 30 yıl savaşları vardır bunlar mezhep çatışmalarıdır. Bizde böyle bir şey yoktur. Bizim her zaman mezhepler arası ilişkilerde bir esneklik kabule dayalı bir anlayış vardır. Bizde yapısal problem yoktur. Herkes görüşünü söyleyebilir bu zenginliktir.”

EVRENSEL HUKUK İLE DİN ÖRTÜŞÜR

Köse, evrensel hukuk kuralları ile İslam hukukunun getirdiği gerekliliklerin birbiriyle örtüştüğünü söyledi. Bu durumun fıtratın gereğinden doğan bir sonuç olduğuna dikkat çeken Köse, konuyla ilgili şöyle devam etti, “Hukukun evrensel ilkeleri var. Din de evrenseldir. Getirdiği hukuk da evrenseldir. Biz her ne kadar dini referans alarak hukuk yapmıyor isek de hükümlerin bir çoğu din ile örtüşür. İlkeler aynı çünkü. İsteseniz de istemeseniz de din ile örtüşen ilkeler var. Borcun nakli mesela. Bu borcun nakli İslam hukukunda baştan beri vardır. Ancak Avrupa’ya sonradan girmiştir. İnsanı yaratan da Cenabı Hakk kuralı koyan da Cenabı Hakk. İkisi de birbirine uyumludur. İnsan eğer uyumsuz davranırsa bazı konularda hayat onları zorlayarak o kuralları getiriyor bir şekilde. İslam hukuku ile modern hukukun bir çok hükmünün örtüştüğünü görürsünüz. Ama insanlar bunu Kuran’da geçtiği için almıyor. Evrensel kural, fıtrat kural olduğu için alıyorlar. O yüzden böyle bir ikilem var maalesef.” A. AKİF SOLAK

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA