• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünyanın her yerinde bir Konyalı üretici görmek istiyoruz
25 Haziran 2010 Cuma 13:52

Dünyanın her yerinde bir Konyalı üretici görmek istiyoruz

Konya Sanayi Odasında düzenlenen toplantıda Belarus Cumhuriyeti (Beyaz Rusya) ile Konya arasındaki yatırım ve ticaret imkanları konuşuldu.

Konya Sanayi Odası’nda düzenlenen toplantıda Belarus Cumhuriyeti (Beyaz Rusya) ile Konya arasındaki yatırım ve ticaret imkanları konuşuldu. Toplantının açılış konuşmasını yapan KSO Başkan Vekili Tahir Şahin, “İnsanoğlunun nefes aldığı her yerde bir Konyalının ürettiğini görmek istiyoruz” dedi.

Toplantıya katılan Belarus (Beyaz Rusya) Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Andrei Ermolovich, katılımcılara Belarus ekonomisi ve yatırım imkanlarını,  Belarus Konsolosu Evgeny Nesterenko Belarus’a vize işlemlerini anlatırken, KSO Başkan Vekili Tahir Şahin ise,  Konya sanayisi hakkında bilgi verdi.

Toplantının açılışında konuşan KSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Tahir Şahin,  insanoğlunun nefes aldığı her yerde bir Konyalının ürettiğini görmek istediklerini söyledi.   Konyalı sanayicilerin dünyanın dört bir yanıyla ticaret yapmak istediklerini ifade eden Şahin, “Konya, Türkiye’nin tarım ve sanayi şehridir. Konya Sanayisi gıdadan otomotiv yan sanayine, dökümden araç üstü ekipmanları üretimine, makine imalatından ayakkabı imalatına değin 80 değişik sektörde üretim yapmaktadır. Konya sanayisinde görülen bu çeşitlilik hem bölgenin gelecek yabancı ve yerli yatırımcının üretimle ilgili yan sanayi konusundaki ihtiyaçlarına cevap verebilmesini sağlamakta hem de şehri küresel dalgalanmalardan adeta bir zırh gibi korumaktadır.

Konya, Metal İşleme Makinelerinde Türkiye pazarında ön sıralarda yer almaktadır. Araç üstü ekipman sanayinde Türkiye’nin lokomotifidir. Değirmen makinelerinde sektör lideridir. Tarım makinelerinde Türkiye pazarının yüzde 65’ine sahiptir. Konya’nın otomotiv yan sanayinde dünya pazarındaki payı ise her geçen gün artmaktadır. Bugün Konya, kalite ve kapasite olarak otomotiv yan sanayinde iddialı bir şehirdir. Türkiye’deki en önemli motor supap, motor piston ve gömlek, krank, dişli ve conta fabrikaları Konya’da bulunmaktadır” şeklinde konuştu.

Belarus (Beyaz Rusya) Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Andrei Ermolovich, Belarus’un ekonomik, tarihi ve coğrafi yapısını anlattı. Belarus’un yatırım yapmak isteyen Türk işadamları için önemli avantaj ve fırsatları olduğunu belirten Müsteşar Ermolovich, bu avantajları şu şekilde anlattı: “Düşük suç ve yolsuzluk oranı, ekonomik gelişme konusundaki dinamik yapısı, coğrafi konumu, Rusya ve Kazakistan’la imzaladığımız Gümrük Birliği Anlaşması, kaliteli işgücü, gelişmiş endüstriyel altyapı Belarus’a yatırım yapmak ve ticaret yapmak isteyen Türk işadamları için önemli avantajlardır. Ayrıca, Belarus hükümeti yatırım ortamını iyileştirmek için çalışıyor. Yabancı yatırımcılar için Katma Değer Vergisi kaldırılmaya çalışılıyor. Vergi rejimimizi iyileştirmek için çalışmalarımız var.”

Beluras’un dünyanın en rahat ticaret yapılabilecek 58’nci ülkesi olduğunu ve ülkede altı adet serbest bölgenin bulunduğunu belirten Müsteşar Ermolovich, Türkiye’nin Belarus’a 2009 yılında 9.7 milyon dolarlık yatırım yaptığını, ancak bunun düşük olduğunu söyledi.  Müsteşar Ermolovich, Türk işadamlarının Belarus’taki yatırımlarını artırması temenni ettiklerini söyledi.

 Belarus Ankara Büyükelçiliği Konsolosu Evgeny Nesterenko ise, Belarus’un vize uygulamaları hakkında bilgi verdi. Türkiye ile Belarus arasında hiçbir siyasi sorun olmadığına değinen Nesterenko, “Belarus-Türkiye ilişkileri karşılıklı saygı ve fayda çerçevesinde gelişmektedir. Türkiye ile Belarus arasında ekonomik, kültürel, beşeri, savunma sanayi, insan ticareti ve terörizmle mücadele, ileri teknoloji konularında işbirliği yapılmaktadır” dedi.  Belarus vatandaşlarının yurt dışı turizm tercihlerinde Türkiye’nin ilk sırada yer aldığını, Belarus’tan Türkiye’ye 2006 yılında 90 bin turist gelirken bu sayının 2009 yılında ise 142 bin turiste yükseldiğini sözlerine ekledi.

 

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA