• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünyanın havucu Konyadan
28 Eylül 2010 Salı 10:52

Dünyanın havucu Konya'dan

Havuç üretim merkezi olarak bilinen Konya'nın Kaşınhanı bölgesinde üretilen havuçlar, Romanya, Bulgaristan, İtalya, Sırbistan başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesine ihraç ediliyor.
Konya Tarım İl Müdürlüğü Bitki Koruma Şube Müdürü Celal Yıldız,Konya'nın Ereğli ilçesi ve Kaşınhanı bölgesinde yoğun olarak havuçüretimi yapıldığını belirtti.

Özellikle Kaşınhanı'nda üretilen havuçların bölgenin iklim yapısı vetoprak özelliklerine bağlı olarak renk, aroma ve lezzet açısından dahakaliteli olduğunu ifade eden Yıldız, Konya'da üretilen havuçların baştaRomanya, ve Bulgaristan olmak üzere İtalya, Sırbistan, Gürcistan,Kazakistan, Moldovya, Suudi Arabistan gibi birçok ülkeye ihraçedildiğini kaydetti.

-YILIN 8 AYINDA 10 BİN TON HAVUÇ İHRAÇ EDİLDİ-

Yıldız, Konya'nın Ankara Beypazarı ve Hatay Kırıkhan ile birlikteTürkiye'nin 3 önemli havuç üretim merkezinden biri olduğunuvurgulayarak, şunları kaydetti:

''Geçen yıl Konya'da dünyanın 10'u aşkın ülkesine 20 bin tona yakınhavuç ihracatı gerçekleştirildi. Bu yıl Ağustos ayıyla birlikte toplamihracatımız 10 bin tona yaklaştı. Ancak ihracat sezonu bu aylardabaşlıyor. Bu nedenle ihracatımızın çok daha artacağını düşünüyoruz.Özellikle Romanya ve Bulgaristan her yıl Konya'dan havuç ithal ediyor.Bizden aldığı havuçları, AB ülkelerine pazarlıyor. Havuç, Konya'nınkiraz, elma, patates gibi önemli ihracat kalemlerinden biri. Bu açıdanbölgenin de önemli bir geçim kaynağı.''

Havuç nedeniyle Konya'da önemli bir istihdam oluştuğunu, çok sayıdaçiftçinin de bu üründen para kazandığını dile getiren Yıldız, çevre ilve ilçelerden çok sayıda tarım işçisinin Kaşınhanı'ndaki tesislerdeistihdam edildiğini bildirdi.

-SICAK HAVALAR BU YIL KALİTEYİ DÜŞÜRDÜ-

Kaşınhanı'nda bir havuç üretim tesisinin sahibi Mustafa Arıcı ise bu yıl havuç üretiminin istedikleri düzeyde olmadığını belirtti.

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklar nedeniyle havuçların çok gelişemediğini, rekoltenin düştüğünü anlatan Arıcı, ''Bu yıl rekolteyaklaşık yüzde 50 düştü. Sıcaklar kaliteyi de ciddi anlamda düşürdü.Gelişemeyip küçük kalan ve kalibresi düşük olan havuçları ıskartayaayırırız. Normalde yüzde 10 olan ıskartaya ayrılan havuç oranı bu yılyüzde 35'lere yükseldi. Bu, bizim için büyük zarar demek'' diye konuştu.

Üretimin düşmesine karşılık fiyatların zararlarını karşılayacak düzeydeolmadığını ifade eden Arıcı, havuç üreticilerinin bu yıl zarar ettiğini, çok zor durumda olduğunu savundu.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA