• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünyanın en çok büyüyen ülkesi biziz
06 Temmuz 2011 Çarşamba 21:55

'Dünya'nın en çok büyüyen ülkesi biziz'

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 2011'in 1. çeyreğindeki büyümenin dünya rekoru olduğunu belirterek, ''Şu anda yüzde 11 ile en çok büyüyen ülke biziz...
Hisarcıklıoğlu, Konya Ticaret Odası (KTO) Meclis Toplantısı'nda,Konya'nın Türkiye'de örnek gösterdiği şehirlerden biri olduğunu söyledi.

Konya'nın tahıl deposu olmasının yanında bir KOBİ kenti olduğunu ifadeeden Hisarcıklıoğlu, kentte 32 bin KOBİ bulunduğunu, tahılda olduğu gibi sanayi ve ticarette de Konya'nın başkent olmaya aday olduğunu bildirdi.

Konya'nın ekonomisinin çok iyi olduğunu ve şikayet edilecek bir durumolmadığını dile getiren Hisarcıklıoğlu, ''Konya'nın parası var. Gelirken baktım, 'bankada para var mı?' diye. Allah'a çok şükür tam 7.4 milyarTL mevduat var. Kimseye de söylemeyin, nazar değdirirler'' dedi.

TÜRKİYE EKONOMİSİ

Türkiye ekonomisinin de çok iyi gittiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

''2011'in birinci çeyreğindeki büyüme, dünya rekoru. Şu anda yüzde 11ile en büyük büyüyen ülke biziz. Yani dünyada iki haneli büyüyen başkaülke yok. Çin, Hindistan bizim arkamızdan geliyor. Bölgedeki siyasiçalkantılar, bölgedeki ekonomik çalkantılardan dolayı bölgenin kaplanıolma noktasındayız. İnşallah birlik, beraberliğimiz bozulmaz. Bunahepimizin katkı sağlaması lazım. Rahmet ve bereket başka türlü gelmez,birlik ve beraberlikle gelir. Bu, hepimiz aynı düşüneceğiz demek değil.Allah yaratırken hepimizi farklı yaratmış. Farklı düşüneceğiz,farklılıklarımızı ortaya koyacağız. Bunu, kavga etmeden, tartışıp akılve fikir birlikteliği ortaya koyarak yapacağız. Bir hedef ortayakoymuştuk. İnşallah bu hedef Türkiye'nin ortak hedefi haline gelir.Türkiye 1946'dan 2010'a kadar, ortalama yıllık yüzde 5 büyümüş. Yüzde 5büyüme, yetmiyor bize. 'Niye yetmiyor?' Çünkü, her yıl 750 bin kişiistihdam nüfusuna katılıyor. Yüzde 5 büyürsek biz işsizlik sayısınıazaltamayız. Minimum yüzde 7 büyümeliyiz. Yüzde 7 büyümek bizim her yılgelen 750 bin gencimize iş imkanı demektir. 10 yıl sonra bu rakam 1milyon olacaktır. Onun için yüzde 7 büyümek mecburiyetindeyiz. Başarı ve başarısızlık büyüme rakamına bağlıdır.''ARA MAL İTHALATI

Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin dünyanın en büyük 10 ekonomisine girmehedefinin olduğunu da anlatarak, bunun için 6-7 ülkeyi geçmekgerektiğini söyleyerek, ''Onun için eğer Avrupalı bir büyüyorsa bizim üç büyümemiz lazım. Eğer, Amerikalı bir büyüyorsa bizim 4 misli daha fazla büyümemiz lazım'' diye konuştu.

Sıkıntıların da olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, ara malı ithalatının enerji hariç toplam ihracatın üzerine çıktığını, geçen yıl ara malıithalatının yüzde 33 arttığını, ara mal üretiminin teşvik edilmesigerektiğini vurguladı.

Hisarcıklıoğlu, para pul istemediklerini dile getirerek, ''Meksika'daki, Amerika'daki, İtalya'daki, Çin'deki, Hindistan'daki hangi şartlardaüretiyorsa aynı şartları istiyoruz. Bu benim doğal hakkım. Türkiyezenginleşecekse böyle olacak'' dedi.

YENİ ANAYASA VE REFORMLAR

Bunların olabilmesi için yeni bir anayasa olması gerektiğini her zamandile getirdiklerini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, ''2000 yılından beri herplatformda bunu dile getirdim. Allah'a çok şükür bugün artık Türkiye'deortak bir konsensüs haline geldi. İktidarıyla, muhalefetiyle herkes,'yeni bir anayasa' diyor. Şimdi sistemin değişebilmesi için yeni anayasa olmazsa olmazımız'' diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, vergi ve kamu harcama reformunun çıkarılması gerektiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Kamu harcama reformu çıkmadan ne kadar vergi verirsek verelim, bizim,kamunun harcamalarına yetişebilmemiz mümkün değil. Gelir vergisinde,kurumlar vergisinde reforma ihtiyaç var. Hesap verilebilir, şeffaf,anlaşılabilir ve ödenebilir bir vergi sisteminin gelmesi lazım ki kimsedefolu olmasın. İşte güçlü ekonomi ve kaliteli demokrasi için muhakkak,olmazsa olmazımız vergi reformu... Bu olmadan güçlü bir ekonomiden vekaliteli bir demokrasiden bahsedebilmemiz mümkün değil. Şimdi bunlarındışında, 2010 yılında bütün dünya kriz yaşarken, biz krizden en azetkilenen ve en hızlı büyüyen ülkelerin başında geldik. 2011'e de öylebir başarı hikayesi ile girdik. Yüzde 11'lik bir büyüme rekoruylagirdik. Artık, çıtamızı yükselttik. Yüzde 11'i yapabiliyoruz. Bunun altı Türkiye'ye yakışmaz. Herkesin gözü bizim üzerimizde. DünBrüksel'deydim. Onların da gözü bizim üzerimizde. Geçmiş dönemdemüzakerelere alırken diyorlardı ki, 'bunların ekonomisi zayıf bize göçolur.' Şimdi ne diyorlar biliyor musunuz? 'Sizin ekonominiz o kadarparlak ki bizden size göç gelebilir' diyorlar. Düşünebiliyor musunuz?Allah'a binlerce şükretmek lazım. Birlik ve beraberlik içinde çalışmaklazım. Birbirimizi beğenmeme, 'öteki' diye dışlama gibi bir lüksümüzyok. Aman ha, 'bunun inancı şöyleydi, bunun milleti şöyleydi, bununfikri şöyleydi, böyleydi' diye kimseyi dışlamayın. Biz Mevlana'nıntorunuyuz. Herkese kucağımızı açacağız, sevgimizi göstereceğiz.'' 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA