• Konya2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünyada bir ilk
12 Eylül 2012 Çarşamba 12:15

Dünyada bir ilk

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Selçuk Üniversitesi (SÜ) Mevlana Araştırmaları Enstitüsü bünyesinde, Mevlana ve Mevlevilik Araştırmaları Anabilim Dalı'nın kurulması kararını onayladı.
Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Selçuk Üniversitesi (SÜ) Mevlana Araştırmaları Enstitüsü bünyesinde, Mevlana ve Mevlevilik Araştırmaları Anabilim Dalı'nın kurulması kararını onayladı. Böylece ''Mevlana ve Mevlevilik'', yüksek lisans öğrencilerinin yetişeceği bir bilim dalı oldu.
     SÜ Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, yaptığı yazılı açıklamada, YÖK'ün onayıyla, Mevlana ve Mevlevilik Araştırmaları Anabilim Dalı'nın kurulduğunu açıkladı.
     Aynı kararla, Mevlana ve Mevlevilik Araştırmaları Yüksek Lisans Programı'nın da başlamış olduğunu ifade eden Gökbel, yüksek lisans programıyla birlikte Mevlana ve Mevlevilik hakkında daha periyodik ve sistemli araştırmaların yapılabileceğini ifade etti.
    
     -Mevlana hakkında daha doğru bilgiye ulaşılacak-
    
     Bu alanı bir meslek olarak seçmek isteyen yeni araştırmacılara olanak sağladıklarını belirten Gökbel, şunları kaydetti:
     ''Mevlana Araştırmaları Enstitümüzün kuruluşu gibi, araştırmalarımızın bilim dalı haline gelmesi de dünyada bir ilk oldu. Selçuk Üniversitesi olarak bunun gururunu yaşıyoruz. Gerek üniversitemiz ve gerekse ülkemizin farklı üniversitelerinden sahanın uzmanı bilim adamlarının vereceği ders ve seminerlerle, Mevlana hakkında yeni ve daha doğru bilgilerin üretilmesi için araştırmacıların yetiştirilmesine gayret sarf edilecektir.''
     Mevlana Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Nuri Şimşekler ise enstitünün kurulduğu günden bu yana yüksek lisans programına başlamak isteyen birçok öğrenciye bünyelerinde yüksek lisans programı olmadığı için cevap veremediklerini dile getirdi.
    
     -Öğrenci alımı 2013 Şubat'ında başlıyor-
    
     Artık yurt dışı ve yurt içinden gelen yüksek lisans taleplerini kabul edebileceklerini aktaran Şimşekler, 2013 yılının Şubat ayında öğrenci alımına başlayacaklarını bildirdi.
     İlk etapta farklı bölümlerden sayısı 25 ile 30 arasında değişen öğrenci alımı yapmayı planladıklarını söyleyen Şimşekler, ''Kontenjanın yüzde 20'lik kısmını 4 yıllık herhangi bir lisans programından mezun olanlara ve aynı şartları taşıyan yabancı öğrencilere ayırmayı planlıyoruz. İhtiyaç halinde Farsça ve Osmanlıca hazırlık sınıfı da ekleyebiliriz'' diye konuştu.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ev Eşyaları Neye Göre Seçilir?
  • Spor Gereçleri ve Kullanım Şekilleri
  • Konya’da yarın elektrik olmayacak mahalleler (8 Şubat 2024)
  • Konyaspor uzatmalarda güldü!
  • Alev Alatlı hayatını kaybetti
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA