• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünyaca ünlü İngiliz yazarlar Konyada
06 Mart 2012 Salı 12:11

Dünyaca ünlü İngiliz yazarlar Konya'da

Odak Ülke Türkiye'nin İlk Etkinliği Konya Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Erol Güngör Konferans salonunda yapıldı.
“Odak Ülke” Türkiye'nin İlk Etkinliği Konya Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Erol Güngör Konferans salonunda yapıldı.
Türkiye, 2013 yılındaki Londra Kitap Fuarı'na Odak Ülke (Market Focus Country) olarak katılacak.  "Yazarlar Turu", bu katılımı duyurmak amacıyla British Council tarafından tasarlanıp yürütülecek olan paralel kültürel etkinliklerinin ilki Konya Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Erol Güngör Konferans salonunda yapıldı.
 Programa Konya Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Birol Akgün ve Prof. Dr. Mehmet Emin Aydın, Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Murat Sünbül, Dekan yardımcıları, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.
Programın açılış konuşmasını yapan Konya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Birol Akgün; Son yıllarda tüm dünyada artan hoşgörüsüzlüğün, bu tür kültürel etkinlikler sayesinde kırılabileceğini söyledi. Prof. Akgün; “Konya’yı anlatan daha doğrusu, Konya’daki manevi havayı anlatan bir çok kitap satış rekorları kırdı. Aynı zamanda başta İngilizce olmak üzere çeşitli dillere çevrildi. Bu sayede hem Türkiye’nin hem de Konya’nın tanınırlığı artıyor ve İstanbul’dan sonra bu tür uluslar arası etkinlikler ilk olarak Konya’da yapılıyor. Dünya barışı ancak ve ancak diyalog, iletişim ve işbirliği ile kurulabilir” dedi.
 
British Council Türkiye Direktörü Margaret Jack ise yaptığı konuşmada;
Türkiye, 2013'te gerçekleştirilecek olan Londra Kitap Fuarı'na Odak Ülke olarak katılacak. Bu sayede Türkiye'deki yayıncıların uluslararası alanda işbirliği geliştirmelerine ve sektörün daha rekabetçi bir yapıya kavuşmasına destek olunması amaçlanıyor. Türkiye'nin Odak Ülke olarak Londra Kitap Fuarı'na katılımını desteklemek amacıyla British Council Türkiye işbirliği ile İstanbul başta olmak üzere Türkiye'nin farklı bölgelerinde çeşitli kültür, sanat ve edebiyat etkinlikleri düzenleneceğiz. Bu etkinliklerden ilkini Konya’da Konya Üniversitesi çatısı altında düzenlemekten mutluluk duyuyorum” dedi.
"Yazarlar Turu" başlığıyla düzenlenen ‘Şehir Kitapları Paneli’ ne F. Cihan Akkartal moderatörlüğünde dünyaca ünlü yazarlar; Anjali Joseph, Evie Wyld, Maggie Gee, Tim Pears, Tom Connolly ve Gül İrepoğlu katıldı.
Maggie Gee ve Gül İrepoğlu’ nun kitaplarından bir bölüm okumaları ve sunumlarından sonra soru - cevap bölümüne geçildi.
 Öğrencilerin bir sorusuna  yazar Tim Pears; Kitap yazmanın kişiliği ifade ettiğini ve yazarın hayatın anlamsızlığıyla mücadele ettiğini söyledi.
Şehrin insanı klişeleştirdiğini ve monotonlaştırdığını söyleyen yazar Anjali Joseph; “Şehrin ruhu kayıp, mevsimlerin değiştiğini bile mağazaların vitrinlerinden, bilboardlardan, levhalardan anlıyorsunuz. Şehir sizi bireyselleştiriyor. Ama yine de şehrin bir çekiciliği olduğunu düşünüyorum. Hayatı dolu dolu yaşamak istediğim için şehrin aktif yaşamından yararlanıyorum” dedi. Simultane tercüme yapılan program, Konya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Birol Akgün’ün katılımcılara hediye takdimiyle son buldu.  

HABER MERKEZİ

 

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA