• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünya Ticaret Zirvesine Konya damgası
17 Haziran 2010 Perşembe 14:39

Dünya Ticaret Zirvesine Konya damgası

Aktif İşadamları ve Sanayiciler Derneği (AKTİSAD) Üyesi işadamı ve sanayiciler, İstanbulda yapılan Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü 2010 Programına Konya damgası vurdu
Zirvenin fuar bölümünde 19 stant açan ve 100 katılımcıyla ikili iş görüşmelerine katılan Konyalı işadamları, İstanbul’dan sonra en güçlü katılımla Anadolu’yu temsil etti. Gıda, tarım makinaları, otomotiv, değirmen makinaları, hidrolik, tekstil, elektronik, soğutma, metal, ofis mobilyaları ve ambalaj sektörlerinden güçlü bir katılımla Konya’yı temsil eden işadamları 135 ülkeden gelen ziyaretçi işadamlarıyla birebir iş görüşmeleri yaptı, ön anlaşmalar imzaladı. Oldukça verimli geçen 'Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü' Konya iş dünyasının yüzünü güldürdü. Dünyanın en büyük satın alma organizasyonu olarak nitelendirilen zirvede 135 farklı ülkeden 2 bin 300'ü yabancı toplam 4 bin 500 işadamı, işbirliği imkânlarını masaya yatırdı. Otomotivden gıdaya, tekstilden inşaata, mobilyadan makine sektörüne kadar yüzlerce firma, oluşturulan 850 masada binlerce görüşme yaptı. Konya’dan zirveye katılarak stant açan Arpi Çikolata, Asfa Çikolata, Atlat Çikolata, Çağlayan Soğutma, Değirmencioğlu Makine, Endüstriyel Elektrik, Galipoğlu Hidromas, Genç Değirmen, Genç Metal, Hidrokon, Kenzel, Nazhan Gıda, Seltat Çikolata, Sembol Ambalaj, Tatlısumaklar Şekerleme, Tekyatağanlı Tarım Makinaları, Ulusan Alüminyum, Unormak Değirmen, Yayla Pasta firmaları Anadolu markaları arasında en çok ilgi görenler oldu.
 AKTİSAD Başkanı Ali Akın, iş dünyasının çatı örgütü olan Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu’nun (TUSKON) en geniş uluslararası organizasyonu olan Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü 2010 Programı’na Konyalı firmaların güçlü bir katılım göstermesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İstanbul Dünya Ticaret Merkezi’nde yapılan zirvede Konya’dan 19 firmanın stant açmasının, 100 işadamı ve sanayicinin ise ikili iş görüşmelerine katılarak zirveye iştirak etmesinin İstanbul’dan sonra ilk sırada Anadolu’yu temsil etme başarısının Konya’nın potansiyelini ortaya koyması açısında önemli bir gösterge olduğunu kaydetti. Başkan Akın şunları kaydetti: “Konya iş dünyası ve sanayisini temsilen AKTİSAD üyelerinin katıldığı, dünyanın en geniş katılımlı ticari zirvesi olan programa 150 ülkeden 2 bin 300 ithalatçı firma Türkiye’ye geldi. Türkiye’den ise yaklaşık 1.400 firma ile ikili iş görüşmeleri yapıldı. 400 ürün tanıtım standı ziyarete açıldı. Her sektörden katılımcılar için ve her firma ölçeğinde iş görüşmeleri imkanı oldu. İşadamı ve sanayicilerimiz herhangi bir ülkeyi ziyaret etme maliyetine kıyasla çok daha düşük bir maliyetle ve çok daha az zaman harcayarak iş yapma imkanı sağladı. Ayrıca zirve süresince yapılan ülke tanıtım toplantılarında Konyalı işadamı ve sanayicilerimiz ülkeler ve pazarlar hakkında birinci elden bilgi alma fırsatını yakalamış oldu. Bu zirveye katılan işadamlarımızın yeni pazarlara açılmak için vizyon kazanmaları bizim için gurur vesilesidir. Zirveye katılan firmalar, toplamda 4.500’ü işadamı ve sanayici olmak üzere yaklaşık 10.000 kişilik seçkin bir topluluğa marka ve ürünlerini en doğru şekilde tanıtma imkanına kavuşmuş oldu. Kuruluşundan bu yana dış ticarete ve üyelerinin yurt dışına açılmasına yönelik faaliyetlere önem veren AKTİSAD, bu doğrultuda Konyamızın gittikçe artan ekonomik potansiyelini daha ileri noktalara taşıma hedefine yönelik olarak, “Dış Ticaret Köprüsü” uluslararası iş zirvelerine güçlü bir katılımla iştirak etmiştir. Bu programlar özellikle Konya’nın fiyat ve kalite yönüyle en uygun ve önemli tedarik ve yatırım merkezlerinden biri olduğuna dair imajını güçlendirmesinin yanı sıra, Konyamızın tarihini, kültürünü, insanımızın misafirperverliğini ve dostluğunu dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen katılımcılara gösterme imkânı vermektedir.
NİJERYA ve KIRGIZİSTANLI İŞADAMLARI KONYA’YA GELECEK
'Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü' programı için Türkiye'ye gelen işadamları, İstanbul programının ardından Anadolu'da işadamlarıyla bir araya gelecek. Bu çerçevede Nijerya’dan yaklaşık 40, Kırgızistan’dan ise 4 kişilik işadamı heyeti Konya’da misafir edilecek. Konya’da bulunan fabrikaları ziyaret edecek olan heyet, AKTİSAD üyesi işadamlarıyla ikili iş görüşmelerine katılacak. Özellikle gıda, tekstil ve ayakkabı sektörleriyle ilgili olan işadamlarının Konya’dan ürün almaları için ön anlaşmaların imzalanması bekleniyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA