• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünya şokta!
25 Mayıs 2009 Pazartesi 18:13

Dünya şokta!

Altılı görüşmelerden çekilen Kuzey Kore'nin yer altında başarılı bir nükleer deneme yaptığını açıklaması dünyayı ayağa kaldırdı.
ABD ve Rusya 'endişeliyiz' açıklaması yaptı. Tepkiler çığ gibi büyüyor. Kuzey Kore'nin resmi haber ajansı KCNA, başarılı bir nükleer test yapıldığını, bunun ülkenin nükleer caydırıcılığını artırma yolunda bir adım olduğunu duyurdu.

Duyuruda, "Nükleer test, patlayıcı gücü ve kontrol teknolojisi daha üst düzeye çıkarılmış güvenli bir nükleer denemeyi daha başarıyla yapmıştır ve bu denemenin sonuçları, nükleer silahların gücünün artırılmasında ve nükleer teknolojinin geliştirilmesinde ortaya çıkan bilimsel ve teknolojik problemlerin çözümüne katkı sağlamıştır" denildi.

KCNA'da yer alan duyuruda nükleer denemenin, toprak bütünlüğünün, ülkenin, ulusun ve sosyalizmin korunmasına, barışın garanti altına alınmasına ve Kore yarımadası ile bölge güvenliğinin korunmasına katkı sağlayacağı da ileri sürüldü.
Kuzey Kore, ilkini 2006 yılında yaptığı nükleer denemelere, uzun menzilli füze denemesinin ardından sıkılaştırılan uluslararası yaptırımlara tepki olarak devam edileceğini açıklamıştı.

Tespit edilen sarsıntıya göre nükleer deneme, Kuzey Kore'nin kuzeydoğusunda yapıldı. Amerikan Jeolojik Çalışmalar Enstitüsü, merkez üssü, Kimchaek kentinin yaklaşık 70 kilometre kuzeybatısında, yerin 10 kilometre altı olarak tespit edilen sarsıntı 4,7 büyüklüğünde oldu.

TEPKİLER

- Haber Güney Kore'de endişeyle karşılanırken, Güney Kore lideri acil güvenlik toplantısı düzenledi. İki Kore, Çin, Japonya, Rusya ve ABD'den oluşan Altılı Grup görüşmelerinde, Kuzey Kore 2005 yılında bütün nükleer programlarını sona erdirme sözü vermişti.

- ABD Başkanı Barack Obama, Kuzey Kore'nin nükleer ve füze denemelerinin, "tüm ülkeler için çok endişe verici bir sorun" olduğunu söyledi. Obama, "Kuzey Kore, doğrudan ve tehlikeli bir biçimde uluslararası topluma meydan okuyor. Kuzey Kore'nin tutumu, gerilimi artırıyor ve kuzey doğu Asya'da istikrarı baltalıyor" dedi.

- BM Güvenlik Konseyi acil toplanacak.

- Rusya, denemenin gücünün 10 ile 20 kiloton olduğunu bildirdi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kuzey Kore'nin nükleer deneme yaptığı haberlerinden endişe duyduklarını söyledi.

İnterfaks ajansının haberine göre Lavrov, Beyrut'ta gazetecilere yaptığı açıklamada, "Kuzey Kore'nin bir nükleer patlama gerçekleştirdiği haberlerinden endişe duyduk" dedi.

- Fransa Kuzey Kore'nin nükleer denemede bulunmasını kınadı. Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Abu Dabi'de denizcilik konulu bir konferansın açılışında yaptığı konuşmada, "Kuzey Kore'den gelen haberin iyi haber olmadığını, teknik ve stratejik açıdan daha fazla bilgi beklerken bu denemeyi kınadıklarını" ifade etti.

- Avrupa Komisyonu'nun dış ilişkilerinden sorumlu üyesi Benita Ferrero-Waldner, Kuzey Kore'nin nükleer denemede bulunmasının "çok endişe verici" olduğunu açıkladı.

Ferrero-Waldner, ziyarette bulunduğu Tayland'da yaptığı açıklamada, Kuzey Kore'nin geçmişte nükleer denemede bulunmasının yarattığı uluslararası krizi de hatırlatarak, durumun çok endişe verici olduğunu söyledi.

- İngiltere Dışişleri Bakanlığı üst düzey yetkilisi Bill Rammell, Kuzey Kore'nin "başarılı bir nükleer denemede bulunduğu açıklamasının" ardından, bunun BM'nin Kuzey Kore ile ilgili 2006 tarihli kararının ihlali olduğu ifadesini kullandı.

- AB dönem başkanlığını yürüten Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Jan Kohout, AB'nin bu haberi büyük bir sıkıntıyla karşıladığını belirttiği açıklamasında, bilginin doğrulanması halinde Kuzey Kore'nin kınanacağını kaydetti.

- Japonya, BM Güvenlik Konseyi'nden, Kuzey Kore'nin nükleer denemesinin kınanması yönünde bir karar almasını isteyecek.

Başbakan Taro Aso, denemenin, bir önceki BM kararının "açık bir ihlali olduğunu" ifade ederek, bunun kabul edilemez olduğunu kaydetti. Taro Aso, bugün toplanacak konseyin bu yönde bir karar almasını isteyeceklerini belirtti.

- Asya ve Avrupa ülkeleri dışişleri bakanları, Kuzey Kore'nin nükleer ve füze denemelerinin bölgesel ve küresel güvenliğe tehdit olduğunu vurguladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA