• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünya Sağlık Örgütü tehlikeyi doğruladı
09 Aralık 2010 Perşembe 09:52

Dünya Sağlık Örgütü tehlikeyi doğruladı

Günümüzün vazgeçilmez iletişim aracı cep telefonu sizi fark ettirmeden yok ediyor. Korkunç gerçeği Dünya Sağlık Örgütü açıkladı.
Dünya Sağlık Örgütü Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC) sonraporunda, beyin kanserlerinin yüzde 95 oranında, cep telefonukullanımını takiben ilk 10 yıl içerisinde geliştiğine dikkati çekti.

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Daire Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, ceptelefonunda sohbet etmenin sağlık açısından risk taşıdığını belirterek,mümkünse kablolu kulaklık kullanılması gerektiğini söyledi.

Tuncer, Dünya Sağlık Örgütü Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı'nın (IARC) son raporunda menegioma (Beynin etrafını saran, onu koruyan ve dura adıverilen zardan kaynaklanan tümörler) olgularının yüzde 95'i, glioma(beyin tümörü) olgularının ise yüzde 90'ının cep telefonu kullanımınıtakiben ilk 10 yıl içerisinde geliştiğinin belirtildiğine dikkati çekti.

BU KADAR HIZLI OLABİLİR Mİ?

Raporda, bilimsel araştırmaların henüz kanserle cep telefonları arasında çokyakın bir ilişki göstermediğinin belirtildiğini ancak gözden kaçan bazısonuçlar olduğunu kaydeden Tuncer, şunları söyledi:''Raporda belirtilenama gözden kaçan diğer sonuç şöyle; menegioma olgularının yüzde 95'i,glioma olgularının ise yüzde 90'ı cep telefonu kullanımını takiben ilk10 yıl içerisinde gelişmiştir. Dünyada tütün dahil olmak üzere, etkisini bu kadar hızlı gösterebilecek bir kanserojen henüz bilinmemektedir.Aşırı kullanım olarak hesap edilen 1640 dakika ve üzeri, 10 yıllık birsürede, günlük 30 dakika demek olup, günümüz kullanım süreleri ne yazıkki bu sürenin kat kat üzerindedir.''

''KAMPANYA YAPANLAR SORUMLU DAVRANSIN''

Türkiye'de cep telefonunu kullanım süresinin ortalama 30 dakikanın üzerindeolduğunu belirten Tuncer, ''Eğer tarifeli kampanyaları göz önünealırsanız 30 dakikanın onlarca üzerinde olduğunu hesap edebiliriz.Burada herkesin sorumluluk alması lazım. Kampanyayı yapanları sorumludavranmaya çağırıyorum. Çünkü çok ciddi kanserojenlerin bilimselmetodolojide kanser yaptıkları çok uzun yıllarda gösterilebilmiştir. Bukonuda daha dikkatli olmak durumundayız'' diye konuştu.

''BEYİN TÜMÖRLERİNDE ARTIŞ''


Beyin tümörlerinde son 4- 5 yılda belirgin bir artış olduğuna da dikkatiçeken Murat Tuncer, ''Türkiye'de artış gösteren ana kanserler nedir diye bakacak olursak, ilk sırada sigara ile ilişkili olan kanserler geliyor, ikinci sırada beyin tümörlerindeki artış göze çarpıyor. Sindirimsistemi kanserlerinin bazılarında belirgin artış var, bazılarında iseazalış var. Bunlara ilişkin çalışmalar yürütüyoruz, uluslar arasıçalışmaları inceliyoruz'' dedi.

''CEP TELEFONU KULLANIMI GENÇLERE KISITLANMALI''


Adolesan dönem öncesinde cep telefonunu kullanımının kısıtlanmasını öneren Tuncer, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Cep telefonunun belli yaşın altında kullanımını hoş karşılamak mümkündeğil. Adolesan öncesi telefon konuşmaları kısıtlanmalı. 20 yaşınaltında uzun uzun cep telefonu konuşması önerilmiyor. Telefonla sohbetedilmemeli. Telefon sohbet aracı değildir, iletişim aracıdır. Ceptelefonunda sohbet sağlık açısından risktir, topluma böyle biralışkanlık kazandırmamalıyız. Zorunlu kullanım gerekiyorsa, kablolukulaklık kullanılmalı.''

SİGARA, KİTLE İMHA SİLAHI GİBİ


Türkiye'de kanser konusunda atılacak önemli bir diğer adımını da sigara ilemücadele olduğunu belirten Tuncer, sigarının yok edilmesi gerektiğinibildirdi. Tuncer, Türkiye'nin sigara ile mücadelede çok iyi olduğunuvurguladı. Sigaranın neredeyse insan kıyımı yaptığını ifade eden Tuncer, ''9 günlük bayram tatilinde trafik kazısında ölen vatandaşların ikikatını her gün sigaraya kurban veriyoruz. Sigara Türkiye'de sanki kitleimha silahı gibi'' dedi. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA