• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünya özürlüler günü
03 Aralık 2009 Perşembe 15:49

Dünya özürlüler günü

Dünyada 500 milyon engelli yaşıyor. Engellilerin önündeki engelleri bütün toplum birlikte kaldırmalı...

3 Aralık Dünya Özürlüler Günü.

Dünyada 500 milyon engelli yaşıyor. Türkiye'de ise bu rakam 8,5 milyon.

Yurdun dört bir yanında düzenlenen etkinliklerde, engelli insanların sorunlarına karşı halkın daha duyarlı olunması amaçlanıyor.

Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı çalışanları, engelli dernekleri ve engelli vatandaşlar sabah ilk olarak Ata'nın huzuruna çıktı.

Anıtkabirde saygı duruşunda bulunan engelli vatandaşlar, mozeleye çelenk bıraktı.

Engelliler, çıkan yasalardan memnun ama onlar karşılarına çıkarılan engellerden dert yanıyorlar. Beyinlerdeki engellerin, bedenlerdeki engellerden daha büyük bir eksiklik olduğunu vurgulayan engelliler, "Engellilere karşı önyargılı yaklaşımların zihinlerden silinmesini ve para değil ekmeğimizi çıkarabileceğimiz bir iş istiyoruz" dediler.

Engellilerin sorunlarına değinen Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Yusuf Çelebi de "Biz onların yaşadıklarını yaşamak istiyoruz. Biz özürlülerde hem eşit hem özgür onlarla omuz omuza yürümeliyiz. Onlarla aynı iş yerinde çalışabilmeliyiz. Özel başka bir şey istemiyoruz." dedi.

Bakanlığın engellilerin istihdamı için hazırladığı eylem planı yürürlükte olmakla birlikte kamuda engellilere ayrılan 41 bin kadro boş bekliyor.

Özel sektör ise üstüne düşeni tam anlamıyla yapmıyor. Samsun'da bedensel engelli Hüseyin Çelik işinden çıkarılanlardan sadece biri.

O yetersiz olduğunu düşünüp kendisini işten çıkaranlara cevabı, Ankara'ya kadar yürüyüp Meclis'e çıkmakla vermek istedi.

18 gün boyunca yürüdü, ancak engel onun karşısına başkentin üst geçitinde çıktı. Asansör arızalı olunca yine değneklerine sarıldı.

Bir grup engelli de Babakanlığa yürüdü. Taleplerini dilekçeyle ilettiler.

TRT Genel Müdürlüğünde düzenlenen konferansa katılan Devlet Bakanı Mehmet Aydın da sosyal projelerin önemine vurgu yaparak, "Günümüzde sosyal projeler alanında güçlü olmayan sosyal devlet mekanizmasını ve fesefesi açısından güçlü olmayan ülkenin hakikaten kalkınmasında ciddi problemler oluyor." dedi.

Türkiye nüfusunun % 12'sini oluşturan engellilerin önündeki engelleri toplumun birlikte kaldırması gerekiyor.
 
 
trt
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA