• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünya mirası listesine girebilir
05 Haziran 2012 Salı 18:15

'Dünya mirası listesine girebilir'

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Yüksek Kurulu Daire Başkanı Mehmet Gürkan, ''Dünya Miras Merkezi adına gelen heyet raporunda...
Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Yüksek Kurulu Daire Başkanı Mehmet Gürkan, ''Dünya Miras Merkezi adına gelen heyet raporunda, Çatalhöyük'ün dünya miras kriterlerini karşıladığı, korunmuşluk durumunun iyi olduğu ve çalışmaların koordineli olarak yürüdüğünden bahsedilerek, Dünya Miras Listesi'ne girebileceği belirtildi'' dedi.
     Gürkan, Çatalhöyük Neolitik Kenti Yönetim Planı Hazırlık Çalıştayı'nda yaptığı konuşmada, Dünya Miras Merkezi adına gelen heyetin geçtiğimiz aylarda Çatalhöyük dosyasını inceleyip, bir rapor hazırladığını söyledi.
     Rapordaki görüşlerin olumlu olduğunu dile getiren Gürkan, toplantıda hazırlanmakta olan yönetim planının hep birlikte şekillendirilmesi gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:
     ''Alanın kimliğinin tanımlanması, evrensel öneminin yeniden ele alınıp, yönetim planına son şeklinin verilmesi için bu toplantıyı gerçekleştiriyoruz. Dünya Miras Merkezi adına gelen heyet raporunda, Çatalhöyük'ün dünya miras kriterlerini karşıladığı, korunmuşluk durumunun iyi olduğu ve çalışmaların koordineli olarak yürüdüğünden bahsedilerek, Dünya Miras Listesi'ne girebileceği belirtildi.''
     Çumra Belediye Başkanı Yusuf Erdem de Çatalhöyük'ün dünyanın en eski yerleşim yerlerinden birisi olduğunu belirtti. Erdem, ''Çatalhöyük'ü Dünya Kültürel Miras Listesi'ne almak üzere çalıştay düzenlemekteyiz. Çatalhöyük'ün şu anda Türkiye'de bulunan 10 kültür mirası içerisinde 11. olarak listeye alınmasını istiyoruz'' diye konuştu.
     Çalıştayda, Stanford Üniversitesi'nden arkeolog Helen Human da bir sunum yaptı.
     Türkiye'nin UNESCO Dünya Miras Listesi'nde 10 adet varlığı bulunuyor. Bu varlıklardan, ''İstanbul'un Tarihi Alanları, Safranbolu Şehri (Karabük), Hattuşaş (Boğazköy)-Hitit Başkenti (Çorum), Nemrut Dağı (Adıyaman-Kahta), Xanthos-Letoon (Antalya-Muğla), Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası (Sivas), Truva Antik Kenti (Çanakkale), Edirne Selimiye Camii ve Külliyesi (Edirne) kültürel olarak, Pamukkale-Hierapolis (Denizli), Göreme Milli Parkı ve Kapadokya (Nevşehir)'' hem kültürel, hem doğal miras olarak listeye alındı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA