• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünya bunu konuSUyor
05 Nisan 2015 Pazar 12:14

Dünya bunu konu'SU'yor

YUSUF KARAKAŞ / YENİ HABER

Üniversiteli öğrencilerin kurmuş olduğu Genç Tema Topluluğu suyun önemine dikkat çekmek için Dünya Bunu Konu ‘Su’ yor etkinliği yaptı

Her geçen gün çevre ve su kirliliğinin artmasına dikkat çekmek için çeşitli etkinlikler yaparak farkındalık yaratmaya çalışan Genç Tema Topluluğu ‘Dünya Bunu Konu’Su’yor adlı etkinlikle suyun önemine dikkat çekti. Etkinlik ile ilgili gazetemize konuşan Genç Tema Topluluğu Başkanı Mehmet Emin Yıldırım, ‘’Dünya Su Günü’ kapsamında iki aşamalı gerçekleştirdiğimiz projemizin birinci aşaması, Ekol koleji ile birlikte yürüttüğümüz etkinlik yer alıyor. Projemiz başlamadan önce otogardan Ekol Kolejine giderken bireylerde farkındalık yaratmak için yürüyüş düzenledik. 20 Mart Cuma günü ise 5-6 yaş grubu 26 öğrenciye “ Sulak Alan Eğitimi” verildi. Eğitim sonrasında çocukların gözünden “Doğa ve Su” adlı resim çalışmaları yapıldı. Proje kapsamında ikinci aşamayı ise Selçuk Üniversitesi’nde gerçekleştirdik. Üniversitede öğrencilerine 5-6 yaş grubunda ki çocukların hayal dünyalarını yansıttığı resimleri görmelerini sağlamak ve onlara farkındalık kazandırmak için Gök Kuşağı AVM otoparkında bir günlük stant ve sergi açtık.  Stant’ta sergiyi gezen bireylere karbon ayak iyi testi yayıp, bireylerin dünyayı nasıl kullandığını gösterdik’’ şeklinde konuştu.

İLK TEKLİF RİO DE JANEİRO’DA VERİLDİ

Dünya’da su günü olarak kutlanılan gün hakkında bilgiler veren Topluluk Başkanı Yıldırım, 1993 yılından bu yana BMGK (Birlemiş Milletler Genel Kurulu)’da ilan edildiğinden bu yana 22 Mart’ın Dünya Su Günü olarak kullanıldığını ifade etti. Yıldırım, ’’Teklif ilk kez, 1992’de Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde yapılan Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Konferansı’nda (UNCED) gündeme getirildi. 1993’ten itibaren katılım her yıl katlanarak arttı. Halk, desteklerini göstermek amacıyla gün boyu muslukları açmamaya teşvik edildi. Dünya Su Günü Facebook’ta da çok rağbet gördü. Birleşmiş Milletler ve üye ülkeler bu günü, dünyadaki su kaynakları ile ilgili somut çalışmaları ödüllendirmek ve Birleşmiş Milletler tavsiyelerini uygulamaya ayırmışlardır. Her yıl Birleşmiş Milletlerin su alanında çalışmalar yapan farklı bir kuruluşu Dünya Su Günü’nde yapılacak uluslararası etkinlikleri destekleyip koordine etmektedir. UN-Water, kurulduğu yıl olan 2003’ten bu yana Dünya Su Günü etkinliklerine öncülük edecek BM kuruluşunu, etkinlik konusunu ve verilecek mesajları belirleme sorumluluğunu üstlenmektedir’’ dedi.

8-2-1.jpg

HER YIL FARKLI BİR TEMA İLE KUTLANIYOR

Birleşmiş Milletlere üye ülkelerin dışında, içilebilir su kaynakları ve su yaşamını destekleyen bazı sivil toplum kuruluşları da Dünya Su Günü’nü, çağımızın öncelikli su sorunlarına dikkat çekmek için iyi bir fırsat olarak değerlendirmektedir diyen topluluk üyelerinden Aysun Solmaz ise ’’Dünya Su Konseyi 1997’den bu yana her üç yılda bir düzenlediği Dünya Su Forumu ile bir hafta boyunca binlerce katılımcıya ulaşmaktadır. Katılımcı kuruluşlar ve Sivil toplum örgütlerinin dikkat çektiği konular arasında, “Temiz içme suyuna ulaşma şansı olmayan bir milyar insan” ve “Aile içinde suya ulaşmada cinsiyetin yeri” gibi konular yer almaktadır. Ayrıca Dünya Su Günü vesilesi ile 2003, 2006, 2009 ve 2012 yıllarında Birleşmiş Milletler Dünya Su Kaynaklarını Geliştirme Raporu yayınlanmıştır’’ diyerek suyun bilinçli kullanımına yönelik yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.1995 yılından bu yana Dünya Su Günü için belirlenen temalar şöyle: 1995 ‘Kadınlar ve Su’, 1996 ‘Kirli Şehirlere Su’, 1997 ‘Dünyanın Su Potansiyeli Yeterli Mi’, 1998 ‘Yeraltı Suyu ve Görünmez Kaynaklar’, 1999 ‘Su Kaynakları Etrafında Hayat’, 2000 ‘21. Yüzyılda Su’, 2001 ‘Su ve Sağlık’, 2002 ‘Kalkınma İçin Su’, 2003 ‘Gelecek İçin Su’, 2004 ‘Su ve Afetler’, 2005 ‘Hayat için Su’ 2006 ‘Su ve Kültür’ 2007 ‘Susuzlukla Mücadele’, 2008 ‘Arıtma’, 2009 ‘Sınır Aşan Sular’, 2010 ‘Su Kalitesi’, 2011 ‘Su ve Kentleşme’, 2012 ‘Su ve Gıda Güvenliği’, 2013 ‘Su Dayanışması’, 2014 ‘Su ve Enerji’, 2015 ‘su ve sürdürülebilir kalkınma’.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA