• Konya3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünya bizi takip edemiyor
31 Ocak 2015 Cumartesi 13:28

"Dünya bizi takip edemiyor"

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı Oktay, Türkiye'nin sığınmacılara sağladığı imkanlara ilişkin, "Şu anda dünya bizim yaptığımız bu hizmetlere yetişmesi bir kenara takip etmekte bile zorlanıyor" dedi.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Fuat Oktay, Türkiye'nin sığınmacılara sağladığı imkanlara ilişkin, "Şu anda dünya bizim yaptığımız bu hizmetlere yetişmesi bir kenara takip etmekte bile zorlanıyor" dedi.

Oktay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de 1 milyon 650 binin üzerinde Suriyeli sığınmacının bulunduğunu, bunlar için de 25 kamp oluşturulduğunu anımsattı.

Kamplarda halen 250 bin civarında sığınmacının yaşadığını aktaran Oktay, ay sonu itibarıyla kapasitenin 325 bine ulaşacağını ifade etti.

Mazlum insanlara yönelik çalışmaların, "on binlerce yıllık Türk tarihinin Türkiye Cumhuriyeti  tarafından devam ettirildiğinin göstergesi" olduğunu anlatan Oktay, "Şu anda dünya bizim yaptığımız bu hizmetlere yetişmesi bir kenara takip etmekte bile zorlanıyor" diye konuştu.

Oktay, yapılan işlerdeki kalitenin yanı sıra barınma merkezlerindeki altyapı ve yönetim tarzın, insana verdikleri değerin göstergesi olduğuna işaret etti.

Türkiye'deki kampların dünya standartlarının çok üzerinde olduğunu vurgulayan Oktay, bu alanlarda her türlü konforun sağlanmaya çalışıldığını dile getirdi.

"İlk günkü hassasiyetimizle çalışıyoruz"

Suriye'de yaşanan vahşetin ardından insanların umutsuzluğa kapıldığını ve büyük tramvalar yaşadığını anlatan Oktay, şöyle devam etti:

"Bu insanlar, ülkelerinde zulüm gördü, vahşet yaşadı. Türkiye ise bunları o cehennem ortamından çıkarıp aldı. Türkiye bu hizmeti veren, yardım elini uzatan tek ülkeydi. Sayın cumhurbaşkanımız ve sayın başbakanımızın talimatlarıyla ilk gunden itibaren nasıl oradaysak şu anda da bütün samimiyetimizle oradayız. İlk günkü hassasiyetimizle ilk günkü gibi mücadelemizi sürdürüyoruz. Dolayısıyla bu böyle devam edecek."

Oktay, kamplarda kalan insanların mutluluğunun kendilerini de sevindirdiğini ifade etti.

Zulümden kaçarak Türkiye'ye sığınan mazlum insanların geleceğe umutla baktıklarını belirten Oktay, "Şimdi burada Türkiye ile Suriye'nin yüzyıllara dayanacak dostluğunun temelinin köprüsünün nasıl kurulduğunu görüyoruz. Nasıl geçmişten bugüne iki toplum dost ise bugünden sonra da o dostluğun sağlam köprülerle devam edeceğini görüyoruz" diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA