• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünya Bankası Türkiye Direktörü Konyada
27 Şubat 2014 Perşembe 16:03

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Konya'da

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Martin Raiser, Selçuk Üniversitesi (SÜ) İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nde (İİBF) düzenlenen panele katıldı.
"Avrupa Birliği (AB) Serbest Ticaret Anlaşmaları ve Türkiye" konulu panel SÜ İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nde, Dünya Bankası Türkiye Direktörü Martin Raiser, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Havva Tunç ve Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Subidey Togan’ın katılımı ile Prof. Dr. Ahmet Ay’ın moderatörlüğünde yapıldı.
Panelin açılışında konuşan SÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adem Öğüt, Türkiye’nin AB ile uyum sürecinin sosyal, ekonomik ve hukuki standartların yükseltilmesi açısından önemli olduğunu belirtti. AB bağlamında bugün savunulan değerlerin dünyanın batısıyla, doğusuyla, kuzeyiyle ve güneyiyle tarihsel birikimi olduğunu kaydeden Dekan Prof. Dr. Öğüt, “Türkiye öz değerlerini koruyarak AB yolculuğunu pekala sürdürebilir ve mutlaka sürdürmelidir” dedi.
Dünya Bankası Türkiye Direktörü Martin Raiser panelde yaptığı konuşmada, AB ile ABD arasındaki Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) süreci ve bu sürecin gelişmekte olan ülkeler ve Türkiye üzerinde olası etkilerini değerlendirdi. Küresel ticaret için oldukça önemli olan TTIP gerçekleştiği takdirde, dünya ticaret hacminin yüzde 60’ına sahip olan AB ve ABD ekonomilerinin daha da güçleneceğini ifade eden Raiser, bu anlaşmanın 3. ülkelerin ABD ve AB ile olan ticaretini de etkileyeceğini belirtti. Raiser, Türkiye’nin sürece dahil olma yolunda adımlar atması gerektiğine işaret ederek, aksi halde ortaya çıkabilecek bir ticaret sapmasının Türkiye üzerinde olumsuz etkilere neden olabileceğine değindi.
Prof. Dr. Havva Tunç ve Prof. Dr. Subidey Togan’ın konuşmalarının ardından panelistlere günün anısına Prof. Dr. Adem Öğüt plaket verdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA