• Konya-1 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Düğünler çiçekçilere ilaç oldu
03 Ağustos 2009 Pazartesi 12:04

Düğünler çiçekçilere ilaç oldu

Yaz aylarının gelmesiyle düğün sezonun açılması birçok sektörde olduğu gibi çiçekçilik sektörünü de hareketlendirdi.
Yaz aylarının gelmesiyle düğün sezonun açılması birçok sektörde olduğu gibi çiçekçilik sektörünü de hareketlendirdi.
 
Geçmiş zamanda müşterilerine kaliteli ve kendilerine özgü bir hizmet verdiklerini söyleyen, Şehir Çiçekçilik sahibi Serhat Kılcı, “ Bu güne kadar olan süreç içerisinde titiz, dürüst, karşılıklı güven içerisinde müşterilerimize hizmet vermek için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık.” diye konuştu.

Yaz aylarının gelmesi, düğün sezonunun açılmasıyla birlikte işlerinin daha da hareketlendiğini söyleyen Kılcı, “ Beklentinin üzerinde bir iş var. Ramazan ayı yaklaştığından dolayı haddinden fazla düğün var. Büyük şirketlerden de insanlara çiçek gönderiliyor.

Hayatımızdaki dargınlıkları gidermek, mutluluğumuzu belirtmek, özel günlerde özel insanlara önemsendiğini hissettirmek için, evimizin baş köşesinde görünüşüyle, kokusuyla hayatımızın bir yerinde çiçekler var. Dolayısıyla insanlar çiçekleri küçük bir mutluluk vesilesi olarak görüyor.” Dedi
 
Çiçeklerin daha çok ilkbahar ve sonbahar aylarında rağbet gördüğünü belirten Serhat Kılcı, kış aylarında soğuk olmasından dolayı çiçeğe rağbet olmadığını, çiçeklerin zayıf kaldığını ilkbahar ve yaz aylarında çiçekler canlılığını koruduğu için yoğun talep olduğunu belirtti.
 
Diğer sektörlerde olduğu gibi çiçekçilik sektörününde en büyük sorunun ekonomik kriz olduğunu söyleyen Serhat Kılcı, “ Çiçekçinin işinin iyi olmasıyla iş bitmiyor. Müşterilerimizin de ekonomik durumlarının iyi olması gerekir. Dargınlıklarını, mutluluklarını küçük bir çiçekle paylaştıkları için kriz ortamı bu sektöre daha fazla yansıyor.  Düğün sezonu bittikten sonra sıkıntılı bir dönem yaşıyoruz. Ayrıca KDV’ler çok yüksek. Ama ekonomik krizden dolayı bunu halkımıza yansıtamıyoruz. Sevgililer günü, anneler günü, babalar günü  gibi özel günlerde de çiçekler olduğundan daha pahalı olduğu için satışları etkilemiyor. Hatta özel günler çiçekçiye hep sıkıntı vermiştir. Arz talep olduğu için çiçek fiyatları yükseliyor. 1 liralık çiçek 5 liraya satılıyor. Bu durumu müşterilerimize izah etmekte çok zorlanıyoruz.” ifadesinde bulundu.
 
Konya’da çiçek kültürünün fazla gelişmediğini daha çok saksı çiçeğinin yetiştirildiğini belirten Serhat Kılcı, “Bu cennet ülkede her şey yetişiyor. Adana’da Yalova’ya, Antalya’dan Trabzon’a her şey yetişiyor. Türk insanı her şeyi yetiştiriyor. Bu konuda Avrupa ile eş değeriz. Bizim çiçeklerimizde yüzde 90 Türk malıdır. Bu sektörde üretim kısmı bir çiftçiliktir. Çünkü milyonlarca dönüm serada çiçek yetiştiriliyor. Çiçek ekmeyip buğday ekilse bence daha kötü olur. Bizler olmazsak hayatın tadının yavan olacağını düşünüyorum. İnsanların çiçek sektörüne sahip çıkması gerekir.” dedi
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA