• Konya0 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dügen hububat fiyatlarını değerlendirdi
10 Haziran 2009 Çarşamba 13:05

Dügen hububat fiyatlarını değerlendirdi

Ak Parti İl Başkanı Dügen, ilçe gezileri sırasında Türkiyenin temel direği olan çiftçilerin sorunlarını dinlediklerini belirtti.
Adalet ve Kalkınma partisi Konya İl Başkanı Faruk Dügen, hububat fiyatlarının açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada, Ak Parti iktidarının çiftçinin her zaman ve her şartta yanında olduğunu söyledi.
 Ak Parti İl Başkanı Dügen, ilçe gezileri sırasında Türkiye’nin temel direği olan çiftçilerin sorunlarını dinlediklerini belirtti. Kırsal kesimde, gelişen dünya şartları ile birlikte yaşamın güçleştiğine dikkat çeken Dügen, “Ak Parti Türkiye’nin geleceği çiftçilerimizi korumak ve kırsal alandan şehirlere göçü azaltmak için halkımızı üretime teşvik etmektedir. İlçelerimiz, beldelerimiz ve köylerimizde ekili alanlarda mahsullerde gözle görülür bir fark var. Allahın rahmeti bu sene bereket getiriyor bunun sevincini yaşıyoruz” şeklinde konuştu.
Açıklanan fiyat, prim ve alım kriterlerindeki iyileştirmeler dikkate alındığında üreticilere ton başına 580 TL ödeneceğini ve bunun da yüzde 8,5 civarında bir artışa tekabül ettiğini kaydeden Faruk Dügen, “Çiftçimizi korumak için her türlü çalışma yapılıyor. Toprak Mahsulleri Ofisi(TMO) bu seneki alım döneminde Konya’da 104 alım merkezi kuracak. Çiftçilerimiz, bu merkezlere ürünlerini kolayca ulaştırabilecek. Ürününü emanete bırakan üreticilere, talepleri halinde yüzde 30 avans ödenecek; ürününün geri çekilmesi durumunda depo kira ücreti alınmayacak. Unutulmamalıdır ki bu sene alım fiyatları belirlenirken; üretim miktarı, dünya piyasalarındaki gelişmeler, geçtiğimiz yıl fiyatları, maliyetler, enflasyon oranı ve üretimin sürdürülebilirliği dikkate alınmıştır” ifadelerine yer verdi.
Meyve Üreticisi, Bal Üreticisi ve Süt üreticilerinin korunması içinde yeni gelişmelerin yaşanacağını belirten Faruk Dügen, Ak Parti olarak çitçiye destek olmaya devam edeceklerini söyledi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA