• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dualarla uğurlandılar
22 Eylül 2012 Cumartesi 17:13

Dualarla uğurlandılar

Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonunda Konyadan kutsal topraklara gitmek için kayıt yaptıran 53 bin kişinin içerisinden kura ile çekilen ve hacca gitmeye hak kazanan 3bin 131 kişinin...
Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonunda Konya’dan kutsal topraklara gitmek için kayıt yaptıran 53 bin kişinin içerisinden kura ile çekilen ve hacca gitmeye hak kazanan 3bin 131 kişinin ilk kafilesi Konya Atatürk Havalimanından gözyaşlarıyla uğurlandı.

Yıllardır bir hayal ve umutla kutsal topraklara gitmek için kayıt yaptıran 53 bin hacı adayı içerisinde 3 bin 131 kişi hacca gitmeye hak kazandı. Konya Müftüsü Şükrü Özbuğday, hacı adaylarına bazı önerilerde bulundu. Özbuğday, ‘‘ Bu yıl Konya’dan 53 bin kişi kutsal topraklara gitmek üzere kayıt yaptırdı. Bir kısmı yeni kayıt yaptırdı, diğer kısmı ise geçen yıllardan yaptığı kayıtları yeniledi. 29 Mayısta çekilen kura sonucu Konya’dan 3bin 131 kardeşimiz kutsal topraklara gitmeye hak kazandı ve kayıtlarını yaptırdılar. Diyanet organizesiyle gidecek adaylarımızın ilk kafilesi 324 kişiden oluşan hacı adaylarımızı kutsal topraklara yolcu ediyoruz. Allah hayırlı eylesin. Her şeyden önce hacıya gidecek kardeşlerimizin çok kez şükür ve hamd etmeleri gerekir. Gidecek olan hacı adayları Allah’ın şanslı kullarıymış, çünkü 53 bin kişilik müracaattan 3 bin 131 kişi arasına girebildiler. Onun için bunun kadrini kıymetinin bilincinde olup bol bol şükür etmeliler. Ayrıca değerli hacı adaylarımız ibadetler içerisinde en zor ibadet hac ibadetidir. Çünkü aynı zamanda, aynı mekânda milyonlarca kişi aynı görevi yapmaktadır. Zorluk ve meşakkat buradan kaynaklanmaktadır’’ dedi.
 

Hacı adaylarının yanlarında 2 anahtar bulundurması gerektiğini dile getiren Özbuğday, ‘‘Hacı adaylarımız yanlarında 2 anahtar bulundururlarsa zorlukların ve meşakatlarin üstesinden gelebilirler. Onlardan bir tanesi sabır anahtarıdır. Diğeri ise hoşgörü ve anlayış anahtarıdır. Hiçbir zaman bunu hatırınızdan çıkarmayın. Zorluklarla karşılaştığınız zaman mutlaka o sabır anahtarına müracaat edin. Hoşgörü ve anlayış anahtarına müracaat edin. Bu takdirde zorlukların üstesinden geleceğinize inanıyorum’’ diye konuştu.
 

Özbuğday son olarak hacı adaylarına şu uyarılarda bulundu:

‘‘Gerek yolculuk boyunca gerekse orada bulunduğunuz günlerde artık akraba gibi olacaksınız, ortak mekânları kullanacaksınız, onun için orada birbirinize karşı son derece saygılı ve anlayışlı olmanız gerekir. Otobüse binerken, inerken birbirimize saygılı olalım, kimse kimsenin gönlünü kırmasın. Bizler oraya sevap kazanmaya gidiyoruz, kazanmak yerine günah işlemeyelim. Hepimiz orada Türkiye Cumhuriyeti ve Türk halkının elçileri durumundayız. Orada milletimizi ve ülkemizi temsil ediyoruz, o yüzden oradaki hareketlerimize dikkat edelim. Ülkemizi ve Milletimizi küçük düşürecek, imajını sarsacak davranışlardan kaçınalım’’ Konuşmaların ardından dualar ve gözyaşları eşliğinde hacı adayları kutsal topraklara gitmek üzere yola çıktı. SAMİ GEDİZ
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA