• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DTP kapatıldı
12 Aralık 2009 Cumartesi 00:40

DTP kapatıldı

Anayasa Mahkemesi, DTP hakkındaki kapatma davasının 4. günkü görüşmelerini tamamladı. Görüşme sonrası açıklama yapan Başkan Kılıç DTP'nin kapatıldığını açıkladı.
Anayasa Mahkemesi, beyan ve eylemleriyle partinin 'devletin ve milletin bölünmez bütünlüğüne aykırı' fiillerin odağı haline geldiğine hükmetti

DTP'nin kapatılması talebiyle açılan davayı Anayasa Mahkemesi karara bağladı. Yaklaşık 8 saat süren 4. gün görüşmelerinin ardından basının karşısına geçen Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç "DTP'nin terör örgütüyle bağlantılarıyla değerlendirildiğinde Türkiye'nin bölünmez bütünlüğüne zarar verdiği gerekçesiyle kapatılmasına karar verilmiştir" dedi.

Ahmet Türk, Aysel Tuğluk, Leyla Zana, Nurettin Demirtaş, Orhan Miroğlu'a 5 yıl siyaset yasağı getirildi. Kararların oy birliğiyle alındığını ve partinin tüm mal varlığına el konularak Hazine'ye iade edileceğini de bildirdi. Karar oybirliği ile alındı. Kapatma kararı için, mahkemenin 11 asıl üyesinin yedisinin oyu gerekiyordu.

Türk ile Tuğluk'un milletvekilliği düşürüldü

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, DTP Genel Başkanı ve Mardin Milletvekili Ahmet Türk ile Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk'un partinin kapatılmasıyla ilgili gerekçeli kararın Resmi Gazete'de yayımlanmasından sonra milletvekilliklerinin sona ermesine karar verildiğini bildirdi.

Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararının yayınlanmasının ardından Parlamento'da 21 milletvekili bulunan Demokratik Toplum Partisi'nin grubu da düşmüş olacak.

Siyasi yasak getirilen isimler

Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan DTP'de siyaset yasağı getirilen isimler şöyle:
Abdulkadir Fırat, Abdullah İsnaç, Ahmet Ay, Ahmet Ertak, Ahmet Türk, Ali Bozan, Ayhan Ayaz Aydın Budak, Ayhan Karabulut, Aysel Tuğluk, Bedri Fırat, Cemal Kuhak, Deniz Yeşilyurt,i Ferhan Türk, Fettah Dadaş, Hacı Üzen, Halit Kahraman, Hatice Adıbelli, Hüseyin Bektaşoğlu, Hüseyin Kalkan, İzzet Belge, Kemal Aktaş, Leyla Zana, Mehmet Veysi Dilekçi, Metin Tekçe, Murat Avcı, Murat Taş, Musa Farisoğlulları, Necdet Atalayı, Nurettin Demirtaş ve Selim Sadak.

KILIÇ'TAN TEPKİ

Haşim Kılıç açıklamasında, süreçte mahkemeye yöneltilen eleştirilere tepki gösterdi.

Kılıç ayrıca açıklamasında "terör ve şiddete bulaşmış bir siyasi partiye ne ifade özgürlüğünde ne örgütlenme özgürlüğünde hak verilebilmektedir" dedi.

DAVA 2007'DE AÇILDI

Mahkeme geçen Salı günü davayı görüşmek üzere toplanmıştı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı 16 Kasım 2007'de DTP'nin, 'Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü aleyhine eylemlerin odağı' haline geldiği gerekçesiyle, 'temelli kapatılması' istemiyle dava açmıştı.

Başsavcılığın iddianamesinde, kapatma talebiyle birlikte milletvekilleri DTP Eş Başkanı Ahmet Türk, Aysel Tuğluk, Sebahat Tuncel, Osman Özçelik, İbrahim Binici, Selahattin Demirtaş, Sevahir Bayındır ve Fatma Kurtulan'ın da aralarında bulunduğu 221 parti üyesi hakkında Anayasa'nın 69/9 ve Siyasi Partiler Yasası'nın 95. maddeleri uyarınca, siyasi yasak getirilmesi isteniyordu.

KARAR DÖRT GÜNDE VERİLDİ

Anayasa Mahkemesi davayı 8 Aralık Salı günü esastan görüşmeye başlamıştı. Yüksek mahkeme, 4 günün sonunda açıklama yaptı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA