• Konya4 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Doymuş yağların vücudumuzdaki kritik görevleri
26 Kasım 2010 Cuma 11:17

Doymuş yağların vücudumuzdaki kritik görevleri

Özel BSK Konya Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Yar.Doç. Dr. Semahat Altuhul, bayramda tüketilen kuyruk yağlarının vücudumuza etkisi ile ilgili şunları söyledi.

·         Doymuş yağlar, hücre zarının en az %50’sini oluştururlar ve hücrelerin fonksiyonlarına önemli ölçüde katkıda bulunurlar.

·         Doymuş yağ asitleri iyi kolesterol olarak bilinen HDL miktarını arttırırlar.

·         Kalsiyum minerallerinin etkili bir şekilde kemiklere yerleşmesini sağlarlar.

·         Karaciğerin, alkol ve benzeri türevlerdeki toksinlerden korunmasını sağlar.

·         Bağışıklık sistemini güçlendirirler

·         Esansiye yağlardan olan omega-3 yağlarının vücutta daha ekonomik olarak kullanılmasını sağlarlar. Doymuş yağların yokluğunda esansiyel yağların kullanım yüzdesi düşecektir.

·         Kısa ve orta zincir uzunluğundaki doymuş yağlar mikrop kırıcı özelliğe sahiptir. Sindirim sistemi organlarını zararlı bakterilere karşı savunur.

·         Doymuş yağlar uzun süre yapısal sabitlerini bozmadıkları için ısıtma ve pişirme işlemlerinde doymamış yağlara göre daha geç bozulurlar.

 

 

 

BAYRAMDA TÜKETİLEN KUYRUK YAĞLARININ VÜCUDA ETKİSİ

 

 

 

Yağlar; beslenmemizde çok önemlidir. Vücut ağırlığının %20’sinin yağ olması gerekmektedir.

Özgür otlayan hayvanların yağı, trans yağ asitlerine oranla düşüktür. Hayvansal katı yağların vücutta yakılması yapay katı yağlara göre çok daha kolaydır. Bu yüzden margarin yerine kuyruk yağı veya tereyağı kullanılmalıdır. Kuyruk yağı çok daha zararsızdır.

Yağların diyetimizden çıkartılması ya da kısıtlanması vücut sisteminin işlevlerini olumsuz etkiler.

Metabolizma hızınız yüksek ve hareketli bir yaşamınız var ise spor yapıyorsanız vücut hayvansal katı yağları enerjiye çevirir, depolamaz. Ancak hareketsiz, sporsuz bir yaşam tarzınız varsa bu yağlar birikerek iç organlarınızın yağlanmasına neden olur. Çalışmalarınızı olumsuz etkiler.

            Yağda eriyen A,D,E,K vitaminleri yağ olmadan bağırsaktan emilemiyor. Metabolizma için gerekli yağ asitlerini yağlardan sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda merkezi sinir sistemi ve hücre duvarı için yağ çok gereklidir. Yağ; ısı dengemizin sağlanmasında da etkili bir besindir.

            Yağlar sadece yüksek bir enerji kaynağı değil aynı zamanda hormon benzeri yapılar ve hücre zarının yapısında bulunurlar. Kadınlık hormonu Östrojen erkeklik hormonu Testestera, D vitamini, safra asitleri, kolesterol olmadan sentezleniyorlar. Vücudumuzda günde 2000-2500 mg kolesterol yapılıyor. Dışarıdan yiyeceklerle alınan kolesterol ne kadar az ise içeride karaciğer tarafından üretilen kolesterol o kadar fazladır. Diyet ile alınan kolesterolün kan kolesterol düzeyine hemen hemen hiç etkisi yoktur. 

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA