• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dostülkelerden AB yolunda destek alamıyoruz
08 Ekim 2009 Perşembe 16:01

'Dostülkelerden AB yolunda destek alamıyoruz'

Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Türkiye'nin dost bildiği ülkelerden Avrupa Birliği (AB) yolunda umduğu desteği bulamadığını söyledi.
Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Türkiye'nin dost bildiği ülkelerden Avrupa Birliği (AB) yolunda umduğu desteği bulamadığını söyledi.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) tarafından düzenlenen 1.Uluslararası Türk-Alman İlişkileri Sempozyumu'nun açılışında konuşan Vali Doğan, Türkiye'nin dünyanın 17. büyük ekonomisine sahip güçlü bir ülke olduğunu dile getirdi.

Türkiye'nin AB üyesi olması halinde birliğin gücüne güç katacağını vurgulayan Doğan, Türkiye bundan sonraki süreçte AB üyesi olsun veya olmasın büyük ve güçlü ülke olmaya devam edecektir." dedi.

Konya Valisi Doğan, iki ülke arasındaki ilişkilerin en iyi olduğu dönemlerde özellikle 1. Dünya Savaşı döneminde Türklerin aleyhine sonuçları olduğunu hatırlattı.

Türkiye'nin tarih boyunca kendisine sığınan göçmenlere kucak açtığını, gelenlere iyi davrandığını anlatan Vali Doğan, dünya ve Avrupa'nın değişik ülkelerinde yaşayan vatandaşlarımızın kimi zaman gayri insani muamelelere maruz kalabildiğine dikkat çekti.

Sempozyum Düzenleme Kurulu Eşbaşkanı Doç. Dr. Ramazan Çalık ise konuşmasına Almanya'da 2,5 milyon Türk vatandaşının, Türkiye'de ise 70 binden fazla Alman vatandaşının yaşadığını hatırlatarak başladı.

İki ülkede yaşanan her gelişmenin karşılıklı etkileşim meydana getirdiğini kaydeden Doç. Dr. Çalık, konuşmasının sonunda, "Türkiye sadece İstanbul, Ankara, İzmir ve Akdeniz sahillerinden ibaret değildir. Anadolu'ya gelin. Anadolu'da daha farklı güzellikler sizleri bekliyor." diyerek misafirlerini Konya'ya ve diğer Anadolu şehirlerine davet etti.

 

PROF. DR. OKUDAN: ALMANYA TÜRKİYE'NİN AB ÜYELİĞİNİ KOŞULSUZ DESTEKLEMELİ

Sempozyumun iki ülke ilişkilerini ele alan en geniş kapsamlı akademik çalışma olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Süleyman Okudan ise iki ülke ilişkilerinin tarihi ve kültürel çerçevesi olduğunu söyledi. Prof. Dr. Okudan, iki ülkede yaşanılan her gelişmenin diğerini etkilediğini hatırlattı. Okudan, Avrupa Birliği(AB)'nin kurucusu ve güçlü ortağı Almanya'nın Türkiye'nin AB üyeliğine koşulsuz destek vermesini beklediklerini bildirdi.

 

3 GÜN SÜRECEK SEMPOZYUMDA 90 BİLDİRİ SUNULACAK

Selçuk Üniversitesi Alattin Keykubat Kampusu Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde 3 gün sürecek sempozyuma, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan, sempozyum düzenleme kurulu eşbaşkanları Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ramazan Çalık ile Almanya Freie Üniversitesi Türkoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Claus Schönig ve Almanya'dan gelen birçok davetli katıldı.

Türk ve Alman bilim adamları tarafından hazırlanan 90'a yakın bildirinin sunulacağı sempozyumda, Türk Alman ilişkilerinin siyasi, tarihi, kültürel, bilimsel, ekonomik, sosyal ve askeri yönleri masaya yatırılacak.

Yurtdışından ve yurtiçinden çok sayıda bilim adamının katıldığı sempozyum 10 ekimde yapılacak kapanış oturumu ve değerlendirmeyle sona erecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA