• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dost Eli’den su kuyusu çalışmaları
21 Ekim 2015 Çarşamba 10:18

Dost Eli’den su kuyusu çalışmaları

Dost Eli Derneği kurulduğu günden bu yana hayırsever halkımızın güven ve desteği ile yurt içinde ve yurt dışında yaptığı çalışmalar ile ihtiyaç sahibi kişilerin yaşadıkları sıkıntılara kalıcı çözümler getirmek amacıyla çalışmalarına devam ediyor.

Dost Eli  Derneği dünyada açlık, susuzluk ve yoksulluğun ve bunlarla birlikte gelişen salgın hastalıkların ve ölümlerin en yoğun yaşandığı Afrika kıtasında insanlığın en temel ihtiyacı olan temiz ve içilebilir suya ulaşmaları için su kuyuları açmaya devam ediyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Dost Eli Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet SEÇER; “2005 yılından itibaren Afrika’da insanlığa gerçek fayda için birçok çalışma yapan Dost Eli Derneği, Su kuyusu projesi ile Afrika halkına sunulan en güzel hizmetlerin başında gelmektedir.” dedi.

İklim koşulları ve jeopolitik özellikleri nedeni ile zor şartların hâkim olduğu Afrika’da susuzluk, kuraklık hayatı durma noktasına getirmiştir. Bölge halkı su ihtiyacını belirli dönemlerde yağan yağmur sularının oluşturduğu göletlerden ya da kendi imkânları ile kazılan fakat temiz ve içilebilir olmayan su kuyularından temin etmektedir. İnsanların, hayvanların içme suyu temin yeri olan bu göletler; ürettikleri bakteri ve mikroplar ile birçok salgın hastalıklara sebep olurken, binlerce insan hayatını kaybetmektedir.   Hal böyle iken insanlar, 45° - 50° sıcaklık altında  çamurlu ve hastalıklı sulara ulaşmak için ise her gün kilometrelerce yol kat etmektedirler.

Bataklık bir alanda biriken yağmur suyu; içme suyu olmayan köylülerin  yaşamak için tek umudu. Bölge halkı ellerinde bulunan sınırlı sayıdaki bidonlara, kovalara doldurulan çamurlu ve kirli sular ile günlük suya olan ihtiyaçlarını tamamlamak zorunda kalıyorlar.

Ancak Afrika halkının temiz ve içilebilir suya ulaşmaları mümkün içilebilir su kaynaklarını bulmaya engel tek şey, maddi imkânsızlıklar. Dost eli derneği olarak bu güne kadar hayırseverlerin desteği ile Afrika da toplam 383 su kuyusu açılmıştır.

Su kuyusu çalışmaları her geçen gün artarak devam etmektedir. son aylar içerinde 34 su kuyusu daha faaliyete geçirilmiştir yeni açılacak su kuyularının çalışmaları başlatılmıştır. Afrika da açılacak su kuyularının yerleri tespit edilirken bölgenin coğrafi şartları (çöl) göz önünde bulundurularak çalışmalar yapılır. Zor şartlar altında açılan su kuyularının amacına uygun olması için, köylerin yoğun olduğu ortak bölgeler, faydalanıcı sayısının fazlalığı, ulaşılması zor olan ve suya daha zor ulaşılan bölgeler, yoğun olarak kullanılan yol güzergâhları gibi unsurlar göz önünde bulundurulmaktadır.

Afrika ülkelerinde su kuyularının açılma süresi 5 ay ile 8 ay arasında değişmektedir. Su kuyularının derinlikleri çöl şartlarına ve toprak yapısına göre 25 ile 100 metre arsında değişkenlik göstermektedir.

 

Su kuyusu fiyatları ise yine  bölgelerine ve derinliklerine göre değişmektedir.

Ülke                 1 Kuyu  Bedeli                          Derinlik (mt)

Nijer                 3.000 $                                     25-50

Burkinofaso      6.000€                                      60-85

Tanzanya          3.000 $                                     30-50

           

Açılan su kuyularının takibi Dost Eli Derneği ekibi tarafından bölgeler ziyaret edilerek yapılmaktadır.

             

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA