• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dost Eli durmadan devam ediyor!
20 Ağustos 2013 Salı 11:35

Dost Eli durmadan devam ediyor!

Birbirinden sorumlu bireyler olarak Kardeşliğin yeniden tesisi için gayret gösteren Dost Eli Derneği Ramazan ayına özel yapılan çalışmaların ardından hizmetlerine devam ediyor.
Birbirinden sorumlu bireyler olarak “Kardeşliğin yeniden tesisi” için gayret gösteren Dost Eli Derneği Ramazan ayına özel yapılan çalışmaların ardından hizmetlerine devam ediyor.
  Yıllardır gerçekleştirilen çalışmalarda ihtiyaç sahibini din, dil, ırk, mezhep, cemaat ve siyasi görüş farkından dolayı dışlamadan yardımlaşmak için dost elini uzatan derneğin yönetim kurulu üyelerinden Hüseyin AYBİLEK; “12 yıl önce aldığımız  ayrım yapmadan hizmet kararının bizleri bu güzel günlere taşıdığı inancındayız.  2001 yılında yola çıktığımızda toplam yıllık gelirimiz 150,000,- TL. iken sadece  Ramazan münasebetiyle dünyanın üç kıtasında, Asyada Bangladeş, Myanmar Arakan, Gürcistan ve Moğolistan, Balkanlarda Makedonya, Arnavutluk, Kosova ve Bosna Hersek, Afrika’da ise Tanzanya ve  Zanzibar adaları  olmak üzere  10 gün içinde  350,000,- TL.lik yardım faaliyetleri yapıldı. İç savaş mağduru Suriyeli kardeşlerimize düzenli olarak yapılan yardımlar Ramazan ayı içerisinde artarak devam etti. Konya merkezde İhtiyaç sahibi kardeşlerimizin özelliklede çocukların bayrama yüzü gülerek girsin diye birçok etkinlik gerçekleştirildi. Birlikte iftarlar edildi, bayramlıklar dağıtıldı” dedi.
Özellikle yurtdışı yardımlarına değinen H. AYBİLEK; “Bazıları soruyorlar, ne işiniz var yurt dışında? diye; bizim farklı ülkelerde yaptığımız faaliyetler büyük bir medeniyetin üzerimizde bıraktığı miras, asla söküp atamayacağımız bir mesuliyettir. Yoksa maksat gıda dağıtıp iftar düzenlemek veya kurban eti dağıtmak değildir. İslam âleminin sıkıntıları başka türlü sona eremez.  Ecdadımızın kalpleri fetheden yolundan gitmek zorundayız.  Hiç kimse Fransa’nın, İngiltere’nin veya Çin’in Afrika’da ne işi var diye sormuyor. Onlar rant ve kazanç peşinde ama geneli misyonerlik için ordalar.
Biz olmadığımız için Afrika’da 100 yıl önce Müslüman nüfus oranı % 55  lerde iken bugün % 20 lerde. Bunun vebali kimin. 2005 yılında ilk Afrika’ya ilk gittiğimizde bizi karşılayan yetkili “100 yıldır nerdesiniz? Siz gittiniz ya buralardan bizler beyaz adam olarak Hıristiyanları gördük… Açlıktan her şeyimizi sattık. Topraklarımızı,  namusumuzu ve hatta dinimizi bile ” dedi. 
Afrika’nın dışında Balkanlarda Arnavutluk, Bosna, Kosova veya Makedonya’da gezerken camilerde ve insanların evlerinde ya da işyerlerinde asılı Türk bayrakları gördük. Sorduğumuz da bu insanların Arnavut, Boşnak, Kosovalı veya Makedon olduğunu öğreniyoruz.  Düşünebiliyormusunuz bir Arnavut veya Makedon,  Kosovalı
Veya Boşnak evine camisine işyerine neden Türk bayrağı asar. 100 yıldır çile çeken bu kardeşlerimiz; “Türkiye ne zaman güçlü kuvvetli ve kudretli bir hale geldi, bizler o zaman başımız dik ve güçlü oluyoruz.  Ne zaman Türkiye’nin başına türlü belalar açılarak güçsüz bırakıldı, o zaman sıkıntısını bizler ve bütün dünya Müslümanları çekiyor” diyorlar. İşte Dost Eli Derneği olarak bizler bu ifade edilenleri fazlasıyla sorumluluğumuzda kabul ederek ecdadın izinde olmamız gereken yerde kardeşliğin yeniden tesisi için gayret göstermekteyiz” dedi…
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA