• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dönüşümün yeşiline faizsiz kredi
03 Aralık 2014 Çarşamba 12:46

Dönüşümün "yeşiline" faizsiz kredi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm kapsamında gerçekleştirilen yenileme çalışmalarında "çevreci bina" şartlarını yerine getirenlere, faizsiz kredi desteği vermeyi planlıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, kentsel dönüşüm kapsamında evini yenileyenlere Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yüzde 4 faiz desteği veriliyor.

Türkiye'de yapılacak binaların tamamının enerji performansının C seviyesinde olması gerekirken, Bakanlık, B seviyesindeki binalar için yüzde 4,5, A seviyesindekiler için ise yüzde 5 faiz desteği sağlıyor.

Bakanlık, çevreci bina için diğer şartları yerine getirenlere bu faiz desteğini aynı şekilde kademeli artırmak için Hazine Müsteşarlığı ile görüşüyor. Bu kapsamda verilecek destek için enerji verimliliğinin yanı sıra otoparkın kendi parselinde çözülmesi şartı aranacak.

Aynı zamanda yağmur suyu toplama ve gri su sistemleri de teşvik edilecek. Yağmur suyunu yeniden değerlendiren, lavaboda kullanılan suyun tuvalette tekrar kullanılabildiği gri su sistemi bulunan binalar için faiz desteği artırılacak.

Yöresel mimari de entegre edilecek

Yöresel mimariye uygun binaların da bu çalışmaya entegre edilmesi amaçlanıyor.

Yeşil bina için belirlenecek tüm şartları yerine getirenler için ise faizin tamamını Bakanlık ödeyecek. Böylece vatandaş, devlete faizsiz borçlanacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA