• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Domuz için çözüm Kurt
24 Aralık 2009 Perşembe 11:49

Domuz için çözüm Kurt

Beyşehir Gölü Havzası'nda son yıllarda popülasyonu hızla artan yaban domuzları,
Beyşehir Gölü Havzası'nda son yıllarda popülasyonu hızla artan yaban domuzları, mahsul döneminde çiftçileri, kış aylarında ise sürüler halinde kara yollarına çıkması nedeniyle sürücüleri korkutuyor.
     Beyşehir Ziraat Odası Başkanı Dursun Ersözlü, hububat, bakliyat, şeker pancarı, bağ ve bahçe bitkileri ekiminin yaygın olduğu Beyşehir Gölü Havzası'nda son yıllarda yaban domuzu sayısının giderek arttığını belirterek, bunlara karşı devletin önlem almasını istedi.
     Yaban domuzu neslini azaltabilmek için domuz yavrularıyla beslenen kurtların doğaya salınmasının en etkili çözüm olabileceğini savunan Ersözlü, Beyşehir Doğa Koruma ve Milli Parklar Mühendisliğinden yaban domuzuyla mücadele kapsamında doğaya kurt salınmasını isteyeceklerini söyledi.
     Daha önceki yıllarda domuzlarla mücadele için doğaya kurt salındığını duyduklarını belirten Ersözlü, ''Hatta oda olarak köylülere bu kurtları korumalarını, vurmamalarını söyledik. Kurtlar zaman zaman aç kalıp köylülerin hayvanlarına saldırsa bile, doğadaki yaban domuzlarına karşı mücadele için gerekli'' dedi.
     Yaz mevsiminde göl kıyısındaki sazlık alanlarda barınan yaban domuzlarının, yiyecek aramak için ekili tarlalara dadandığını, özellikle mısır, yulaf ve nohut gibi ürünleri yiyerek arazilerde verim kaybının yaşanmasına neden olduğunu vurgulayan Ersözlü, domuzların kış döneminde yolun karşısına geçmek üzere sürüler halinde kara yollarına çıkarak araçlar için tehlike oluşturduğunu ifade etti.
     Beyşehir'i diğer çevre il ve ilçelere bağlayan kara yollarında yola domuz sürüsü çıkmasına bağlı olarak çok sayıda maddi hasarlı kaza yaşandığını hatırlatan Ersözlü, bu kazaların zaman zaman yaralanma ve ölümle sonuçlanabildiğini kaydetti. 
     
        Kış döneminde dağlara çıkan, fare, solucanla beslenen yaban domuzlarının yaz döneminde ekili arazilere zarar vererek ürün kaybına yol açtığını belirten Ersözlü, şöyle devam etti:
     ''Domuz popülasyonunun artışının önüne geçebilmek için, bölgede av dernekleri vasıtasıyla organize edilen sürek avı partilerine de fişek desteği veriyoruz. Bu yıl Beyşehir'e bağlı Kurucuova, Üzümlü ve bazı yerleşim birimlerinde yaban domuzlarına karşı alınan izinlerin ardından av partileri organize edildi. Sürek avlarına katılan avcılara oda olarak fişek desteğinde bulunduk. Ancak, bölgemizde sürek avlarının sayısının daha da artması gerektiğini düşünüyoruz. Devletimizden de bu konuda yardım istiyoruz. Yaban domuzu sayısının azalmasında etkili olacak kurt yavrularının doğayla buluşturulması çalışmasının başlatılmasını istiyoruz. Yaz döneminde anız yakıldıktan sonra nasıl fareler arttıysa doğada bilinçsizce vurulan kurtlar nedeniyle yaban domuzu popülasyonu artış gösterdi. Mahsul dönemi olmadığı için domuzlarla mücadele için en uygun zamanının bu dönem olduğunu düşünüyorum.''
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA