• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Domuz gribinde Konya neden üstte?
02 Aralık 2009 Çarşamba 21:05

Domuz gribinde Konya neden üstte?

Konyanın domuz gribinde ilk sıralarda yer almasının nedeni çevre illerden gelen hastaların
RAKAMLAR TÜM BÖLGENİN
İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Küçükkendirci, Konya’da domuz gribi yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısının 23’e yükselmesini ve bu rakamla Türkiye genelinde ilk sıralarda yer almasını değerlendirdi. Küçükkendirci, “Konya’nın bu şekilde ilk sıralarda yer almasının nedenlerinin başında Karaman, Kayseri, Nevşehir, Aksaray gibi illerden gelen hastaların Konya’da kayıt altına alınması geliyor” dedi.
SICAKLIK, VİRÜSÜ SAKLIYOR
Küçükkendirci, hava sıcaklıklarının domuz gribi virüsünü sakladığını da ifade ederken, “Hava sıcaklığının şu anda mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi virüsün yayılmasını geçici olarak önleyebilir. Ancak önümüzdeki aylarda havaların soğuması ile vücut direnci sıcak havaya oranla bir anda düşecek. Bu da vatandaşlarımızın hastalığa yakalanma riskini daha fazla artıracak” diye konuştu.
ÇARE; GRİP AŞISI YAPTIRMAK
Küçükkendirci, açıklamasının sonunda domuz gribi aşısının önemine bir kez daha dikkat çekerken, “Havaların sıcak ve vücut direncinin en üst seviyede olduğu bu günlerde mutlaka domuz gribi aşısını yaptırın. İleride havaların soğuması ve vücut direncinin azalmasının ardından yapılan aşılar bu kadar etkili olmayabilir. Bunun için mutlaka aşı yapılmalı ve koruma tedbirlerine uyulmalı” dedi.

Konya neden üçüncü?

Konya’nın domuz gribinde üçüncü sırada yer alması iki temel nedene dayanıyor; çevre illerden gelen hastaların burada kayıt altına alınması ve bu alandaki çalışmaların ciddiyetle yapılması

ÇEVRE İLLER ORANI ARTIRDI
Konuyu değerlendiren İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Küçükkendirci, domuz gribi kaynaklı ölümlerde Konya’nın Ankara ve İstanbul’dan sonra üçüncü sırada, ölümlerin nüfusa oranına bakıldığı zaman ise ilk sırada yer aldığını söyledi. Küçükkendirci, “Konya’nın bu şekilde ilk saralarda yer almasının nedenlerinin başında Karaman, Kayseri, Nevşehir, Aksaray gibi illerden gelen hastaların Konya’da kayıt altına alınması geliyor. Bu illerden gelen ve Konya’da tedavi gördüğü sırada hayatını kaybeden vatandaşlarımızın kayıtları da Konya olarak geçiyor. Bu rakamın artmasına neden oluyor” dedi.
YORUMLAR
Kolonya gibi oldu!
Mehmet PASTUTMAZ
Konya'da alkol oranı yüksek dediklerinde,kolonya imalathanesi çok denir.Bu da ona benzedi.Başka illerde hastalar kayıt altına alınmıyor mu? Sanki grip hastaları oralarda tedavi edilemiyor da buraya geliyorlar!
88.252.225.77
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA