• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Domuz gribi aşısı kafaları karıştırdı
07 Kasım 2009 Cumartesi 15:00

Domuz gribi aşısı kafaları karıştırdı

Domuz gribi aşısı yaptırıp yaptırmayacağına yönelik yapılan anketin sonuçları konuyla ilgili halkın ne kadar endişeli olduğunu ortaya koydu
Türk Sağlık-Sen'in, sağlıkçıların domuz gribi aşısına yaklaşımlarını belirlemek amacıyla yaptığı ankete göre, domuz gribi aşısı yaptırmayı düşünmeyenlerin yarısı, buna gerekçe olarak 'aşı ile ilgili tartışmalardan duydukları tedirginliği' gösterdi.

Türk Sağlık-Sen'in açıklamasında, sağlık çalışanlarının domuz gribi aşısı ile ilgili tereddütlerini belirlemek amacıyla internet üzerinden yapılan ankete, aşı yaptırmayı düşünmeyen 545 sağlıkçının katıldığı bildirildi.

Buna göre, ankete katılanların yüzde 50'si, aşı yaptırmamalarına gerekçe olarak, 'Aşıyla ilgili tartışmalardan duydukları tedirginliği' gösterdi.

Katılımcıların yüzde 34'ü 'Aşının zararlı olabileceği', yüzde 13'ü 'Faydası olmadığı', yüzde 2'si ise 'özel sebeplerle' aşı olmayı düşünmediğini belirtti. Yüzde 1'i de herhangi bir sebep göstermedi.

Anketle sağlık çalışanlarının domuz gribi aşısı ile ilgili bilgilendirilip bilgilendirilmedikleri de araştırıldı.

Buna göre, katılımcıların yüzde 18'i 'yeteri kadar bilgilendirildiğini', yüzde 48'i 'yeteri kadar bilgilendirilmediğini', yüzde 34'ü de 'kısmen bilgilendirildiğini' ifade etti.

Ankete katılanların yüzde 44'ü 'domuz gribinden korunmak için aşının yeterli olmayacağını', yüzde 30'u 'kısmen yeterli olacağını', yüzde 6'sı 'yeterli olacağını' düşünürken, yüzde 20'sinin bu konuda bir fikri yok.

Ankete katılanların hastanelerdeki hijyen ile ilgili düşünceleri de soruldu.
Katılımcıların yüzde 63'ü 'Hastanelerin domuz gribine karşı hijyenik olmadığını', yüzde 31'i 'kısmen hijyenik olduğunu', yüzde 6'sı 'hijyenik olduğunu' dile getirdi.

Anket sonuçlarını değerlendiren Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, sağlık çalışanlarının aşı ile ilgili tereddütlerinin giderilmediğini savundu.

Sağlık çalışanlarının aşı ile ilgili tedirgin olduğunu kaydeden Kahveci, 'Özellikle Başbakan'ın 'aşı olmayacağına' yönelik açıklamaları ve 'Sağlık Bakanı ile aynı düşünmediğini' ifade etmesi, çalışanların kararlarında etkili olmuştur. Yaşanan bu olaylar çalışanları aşı konusuna kararsızlığa, tereddüte ve aşı olmamaya yöneltmiştir' ifadesini kullandı.

Kahveci, hastanelerde idari hizmetlerde görevli memurlar, hizmetliler ve taşeron isçilerine aşı yapılmadığına dair bilgiler geldiğini ifade ederek, 'Bu kişiler de hastanelerde görev yapmaktadırlar ve risk grubundadırlar. Risk grubunda olan, hastanede görev yapan ve aşı olmak isteyenlere bu aşının yapılması şarttır. Bu sorununda çözülmesini talep ediyoruz' görüşünü dile getirdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kasaplarda kıyma çektirme mesaisi
  • Artık güneş altında değil fırınlarda kurutuluyor
  • Çaldıkları paralarla tatile gittiler! Otelde yakayı ele verdiler
  • Acemi kasaplar hastanelik oldu
  • Konya’da balkondan düşen çocuk yaralandı
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA