• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Doları olanlar dikkat!
10 Mart 2009 Salı 08:49

Doları olanlar dikkat!

Dolar kurunun tarihinde ilk kez 1,8 lirayı aşmasının ardından seyrin ne olacağı merakla bekleniyor.
Bazı çevreler kurun2 lirayı göreceğini iddia ederken, Türkiye'nin en büyük bankasıZiraat'ın Genel Müdürü Can Akın Çağlar, bu görüşe katılmıyor. Çağlar'agöre dalgalanmanın perde arkasında yurtdışından gelen kötü haberlerinyanı sıra iç piyasadaki kriz tellallarının söylentileri yatıyor. "Biran önce IMF'yle anlaşma yapılmalı." baskısı olduğunu dile getirenÇağlar, "Fiyat enflasyonunun yanına bir de kriz tellalı enflasyonueklendi. Bunların sayısı son günlerde de çoğaldı. 'Döviz bu seviyenindaha da üzerine çıkacak, destek noktası kalmadı, 2 lirayı geçecek'diyerek vatandaşın psikolojisini bozuyorlar. Bu da alışverişi olumsuzyönde etkiliyor." dedi. Vatandaşın harcama eğiliminin azaldığına dikkatçeken Çağlar, tüketicilerinakaryakıtistasyonlarından 5 liralık benzin, 3 TL'lik gaz alır hale geldiğinikaydetti. Dövizdeki yükselişe karşı endişe duyulmaması gerektiğinivurgulayan Ziraat'ın üst yöneticisi, doların 1,50-1,70 bandından gidipgeleceği öngörüsünde bulundu. Çağlar, doların 1,80'in üzerinde dahafazla artmayacağını, vatandaşların endişeye kapılmaması gerektiğiniifade etti.

Çağlar, Avrupa Merkez Bankası'nın faiz indirimlerinin dolara talebi artırdığını belirterek, Amerikan parasınınEuro'yakarşı güçlendiğini söyledi. ABD'deki varlık fiyatlarının düştüğünüanlatan Çağlar, fırsat kollayan yatırımcıların birikimlerini Amerika'yakaydırdığını dile getirdi. ABD ekonomisinin yıkılmasının Avrupa'yaoranla daha zor olduğunu dile getiren Çağlar'a göre AB'ye üye ülkelerinküçük olması, krizden daha çok etkilenmesine sebep oluyor. ABD'deaçıklanan paketler tek olduğu için daha güçlü olduğunu belirten Çağlar,Avrupa'da ortak paket olmadığı, her ülke ayrı ayrı açıkladığı içingüven azalması sonucunun ortaya çıkabileceğini kaydetti. ABD'deTürkiye'de olduğu gibi iç talebin daha canlı olduğunu aktaran Çağlar,bu potansiyel itibarıyla bu iki ülkenin krizden daha çabuk çıkmaihtimalinin olduğunu kaydetti.

Dünya ekonomilerini sarsanfinansalkriz sebebiyle borçlanmanın zorlaştığını dile getiren Çağlar, Türkişadamlarının Avrupa'daki 100-120 milyar dolar olarak telaffuz edilenbirikimlerini ülkeye getirmesinin önemli olduğuna dikkat çekti.Türkiye'nin 500 büyük firmasının bilançosunda yurtdışı borçlanmasıolmadığına dikkat çeken Çağlar, "En büyük firmaların borcu yok. SadeceAnadolu'daki KOBİ'lerin borçları artıyor. Bu gösteriyor ki, işadamlarıborçlarını Avrupa'daki paralarını Türkiye'ye kredi olarak getirdiklerimiktar ile ödüyorlar." diye konuştu.

Dövizi olan kesimler söylenti çıkarıyor

Ziraat Bankası Genel Müdürü Çağlar, kriz tellallığı yapanların siyasiamaç güttüğünü söyledi. "Siyasi iktidar krizle geldi ancak krizlegider." gibi bir yaklaşım içerisine girildiğini ifade eden Çağlar, şudeğerlendirmeyi yaptı: "Geçmiş iktidarları zorda bırakan yüksek kur veişsizlikle hükümet sıkıştırılmaya çalışılıyor. Siyaseten kriztellallığı yapılıyor. Bir anlamda ekonomi zımni olarak siyasete aletediliyor." Cebinde döviz varlığı olan bazı kesimin bu işten menfaattemin ettiğini dile getiren Çağlar, "İhracat geliri olan veya geçmişyıllardan kalma yüklü dövizi olan bazı kesimler söylenti çıkararakdoların yükselmesine sebep olabiliyor." tespitini yaptı. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA