• Konya21 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dokuz bin dört yüz

17 Kasım 2009 15:12

    Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, bugünlerde her kesimden insanların çok hoşnut olacağı işler yapıyor. Kendisi de Konyalı olunca ister istemez bu haberlere iki kat dikkat kesiliyoruz.

Onlardan biri hafta sonu,  Osmanlı tarihi konusunda duayen isim Prof. Dr. Halil İnalcık ile ilgili yaptığı analizdi. “İlim ve Fikir Hayatının 70. Yılında Halil İnalcık" adlı konferansta, Ahmet Davutoğlu’nun söyledikleri hem salondakilerden uzun süre alkış alırken hem de 93 yaşında tarihçi İnalcık “''Türk diplomasisinin başında olan bu genç adam beni nasıl okumuş. Bunu hayretle gördüm. Tarihini bilmeyen bir millet geleceğini kuramaz''? cümlesiyle hayretini ve takdirini ifade etti.

Gerçektende o gün Prof. Davutoğlu çok önemli kelimelerle seçtiği müthiş bir konuşma yaptı. Sadece şu cümle bile Türk dışişlerinin geldiği yeri ve gideceği yönü göstermeye yeter  ''O (Halil İnalcık), kendi kültür havzasının da yürüyen bir temsilcisidir. Üniversiteler sadece evrensel akademisyen yetiştirmekle yetinemez. Her üniversitenin kendi kültür havzasının yürüyen aydınını yetiştirmesi gerekir. Oxford bunun için hem evrensel anlamda bir akademisyen hem de bir İngiliz yetiştirir. Bizim üniversitelerimizin de böyle bir misyonu benimsemesi lazım.''

    Yukarıda ki cümleye YÖK başkanı Y.Ziya Özcan’ın, “neden bizim tıp fakültelerimiz domuz gribi aşı üretmezlerde milyonlarca doları yurt dışına veririz” sözünü koyunca parça tamamlanıyor. Ama bugün gündemimiz üniversiteler değil.

    Malum önümüzdeki 17 Aralık Konya için belki de en önemli günlerden biri olacak. Mevlana haftası kutlamalarının rutini dışında bu yıl daha da farklı olacak görünüyor. Zira geçen günlerde İran ziyaretin de Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Karma Ekonomik Kurul (KEK) toplantısının Ankara yerine Konya’da yapılmasını İranlılara teklif etmişti. Bu gerçekleşti. “Gündüz iş bağlantısı yapar, gecede sema seyredersiniz” teklifi İranlıların hoşuna gitmiş olmalı. 16-17 Aralık günlerinde KEK toplantısı Konya’da yapılıyor.

    Ahmet Davutoğlu ise memleketi Konya’yı her platformda düşünüyor. Bununla ilgili ulusal haber ajanslarında çıkan haber Konya’nın konumunu güçlendirirken göğsünü de kabartacak türden. Öyle ki Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu hem doğudan hem batıdan dışişleri bakanlarını Konya’da buluşturacak. Ne zaman?. Tabi ki 17 Aralık’ta, Şebi-i Arus günü. 
 
    Balkanlar'da Sırplarla, Kafkaslar'da Gürcülerle, Ortadoğu'da Kürtlerle diyalog zemini yakalayan Türkiye'nin yönü batıya dönük; ancak sırtını doğuya dönmüyor; bu bölgelerde istikrarı hedefliyor. 17 Aralık'ta Davutoğlu Şeb-i Arus törenlerinde batı ile doğunun dışişleri bakanlarını, Konya'da buluşturarak bu mesajı dünyaya verecek. Etkinliğe çok farklı ülkelerden katılımlar olacağını vurgulanıyor.

    Yakın zamanda tüm komşularıyla problemlerini tek tek halleden Türkiye’nin bölgede kabul edilen önemli güç ve merkez ülke olmasında Ahmet Davutoğlu’nun payı büyük. 17 Aralık’ta Konya’ya hangi ülke dışişleri bakanları gelecek bu henüz belli değil. Ancak Konya’ya şimdiye kadar gelmemiş bir bakan topluluğunun geleceği kesin.

Şimdi iş, önceki yıllara göre çok daha tempolu geçmesi beklenen o günleri Konya’nın tam hazırlıklı karşılaması ve kendisi için maksimum dönüşümü sağlaması. Onun için herkesin iki kat daha fazla hazır olması ve çalışması gerekiyor. Yukarıdaki başlık dokuz bin dört yüz ne mi? Belki onu da 17 Aralık’ta öğreniriz.

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da borç kavgasında tabancayla öldürüldü! 3 kişi gözaltında
  • Konya’daki bu meslek lisesi, Türkiye’de parmakla gösteriliyor
  • Konyalı genç kendini denemek için girdiği YKS'de birinci oldu!
  • Meram’da Köyceğiz Caddesi yenilendi
  • Konya ovasında kuraklık tehlikesi! Buğday rekoltesinde büyük düşüş
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA