• Konya2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Döküntü elmalar meyve suyuna dönüşüyor
01 Kasım 2012 Perşembe 13:23

Döküntü elmalar meyve suyuna dönüşüyor

Konyanın Beyşehir ilçesinde piyasada döküntü elma olarak adlandırılan elmalar, Türkiyenin marka yapmış fabrikalarında meyve suyuna dönüşüyor.
Beyşehir’de Eylül ayının ilk haftasında başlayan döküntü elma alım dönemi sürüyor. Alımların bu ay içerisinde sonlanması beklenirken, sezonu geçen yıllara göre iyi bir fiyatla açan üreticiler kurban bayramından önce 36,5 kuruşa kadar yükselen fiyatların düşüş eğilimine girmesi söylentilerinin gerçeğe dönüşmesinden endişe duyuyor. İlçede döküntü elma alım satımı yapan Reyhan Zondal, yaptığı açıklamada, “Beyşehir’den her sezon Türkiye’nin değişik illerinde üretim yapan anlaşma yaptığımız marka olarak tanınmış, isim yapmış firmaların fabrikalarına ürün gönderiyoruz. Bu fabrikalarda elmalarımız meyve suyu haline dönüştürülüyor” dedi.
Piyasada ‘döküntü elma’ olarak adlandırılan üçüncü sınıf ürünün bu fabrikalarda meyve suyunun yanı sıra, meyve suyu konsantresi, marmelat haline dönüştürüldüğünü de ifade eden Zondal, “Ayrıca döküntü elma kozmetik sanayinde de kullanılıyor. Şampuanı ve sabunu üretiliyor. Ürünün yüzde 90’ı bu şekilde yurtdışına ihraç ediliyor. Geriye kalan yüzde 10’luk kısmı ise Türkiye’de meyve suyu olarak tüketiliyor” diye konuştu.
Beyşehir’de son yıllarda kaliteli elma yetişmediğinden de yakınan Zondal, sanayi malı olarak değerlendirilmek zorunda kaldığı için ürünün gerçek fiyatını bulamadığını ve üreticinin de iyi bir gelir imkanına kavuşamadığını belirtti.
DÖKÜNTÜ ELMALAR SANAYİDE DE KULLANILIYOR
Üreticinin ürününü genelde hasat döneminde yevmiyeli olarak çalışan kadınlara toplattığını aktaran Zondal, ağaçlara merdiven kurularak toplanan elmanın, dallarından silkelenerek döküleninin ise ayrılarak kendileri gibi bu işin alım satımını yapan tüccarlara satıldığını kaydetti. Zondal, “Ağaçtaki elma, birinci, ikinci ve üçüncü sınıf diye üç bölüme ayrılıyor. Üretici, birinci ve ikinci sınıf ürünü toplatıp sofralık olarak ya evine götürüyor ya da marketlere veriyor, pazarda satışa sunuyor. Döküntü elma olarak tabir ettiğimiz üçüncü sınıfı ise sanayide değerlendiriliyor. Bu sene, döküntü elma geçen seneye göre iyi para etti. Sezonu 20 kuruştan açtık. Fiyatının 50 kuruşa kadar yükseleceğini tahmin ediyorduk. Ancak, kurban bayramı öncesine kadar kilo fiyatı ancak 36,5 kuruşa kadar yükselme eğilimi gösterdi. Bugünlerde ise fabrikaların anlaştığı ve fiyatların geriye doğru düşeceği yönünde bir söylentiler dolaşıyor. Üretici de biz de bu durumdan kaygılanıyoruz” şeklinde konuştu.
Geçen sene para etmediği için döküldüğü ağaç diplerinden üretici tarafından toplanmayan ürünün bu sene olumsuz hava koşulları nedeniyle üretiminin az olmasından dolayı değerlendiğini de dile getiren Zondal, “Geçen yıl fabrikalar elinde ürün stoku bulunduğundan ve ihtiyaç fazlası olduğu için çok fazla ürün satın almıyordu. Bu sene ürün azlığından talep olunca fiyatlar geçen seneye göre üreticiyi umutlandırdı. Fiyatlar, tahmin ettiğimiz seviyelere ulaşmadı ama bundan aşağıya düşmemesini ümit ediyoruz. Alım sezonunun Kasım ayının gelmesi ile birlikte önümüzdeki günlerde kapanmasını bekliyoruz” dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ev Eşyaları Neye Göre Seçilir?
  • Spor Gereçleri ve Kullanım Şekilleri
  • Konya’da yarın elektrik olmayacak mahalleler (8 Şubat 2024)
  • Konyaspor uzatmalarda güldü!
  • Alev Alatlı hayatını kaybetti
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA