• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Döküntü elma yüz güldürdü
05 Ekim 2010 Salı 11:37

Döküntü elma yüz güldürdü

Döküntü elma olarak toplanan ve meyve suyu fabrikalarına gönderilen ürün bu yıl para edince üreticinin yüzü güldü.
Konya’nın Beyşehir ilçesinde, tüccarlar tarafından ‘döküntü elma’ olarak toplanan ve meyve suyu fabrikalarına gönderilen ürün bu yıl para edince üreticinin yüzü güldü.

Yurtdışına ihraç edilemeyen, iç piyasadaise tüketilemeyecek ölçüde düşük kaliteye sahip olan elmalar üreticininbahçesinde gözden çıkardığı, döküntü, ya da ıskarta elma olaraknitelendiriliyor. Bu ürün meyve suyu fabrikaları ile kozmetik sanayindedeğerlendiriliyor. Meyve suyu haline getirilen ürünün Türkiye’de en aziçilen türler arasında olması nedeniyle büyük bölümü fabrikalartarafından Almanya başta olmak üzere Avrupa Birliği ülkelerinegönderiliyor. Döküntü elmanın suyunda bulunan şeker ve sitrik asitiayrıca şeftali, vişne ve kayısı gibi birçok meyve suyunda katkısızüretim yapılabilmek amacıyla kullanılıyor. İşlenip elma suyu konsantresi haline getirilen ürün, üreticiye önemli ölçüde gelir imkanı sunuyor.
Geçtiğimiz yıl para etmemesi nedeniyle dalında kalan ve bu yüzdentoplanmayan ürün, bu yıl üreticinin yüzünü güldürdü. Döküntü elma alımsatımı yapan Reyhan Zondal, sanayi tipi olarak da nitelendirilen elmanın geçen seneye göre bu yıl para ettiğini belirterek, “Meyve suyufabrikalarından gelen yoğun talep üzerine fiyatlar yükseldi. Bu yılpiyasa ilk olarak 5 kuruş’tan açıldı. Ardından önce 7, sonrasında 10Kuruş’a yükseldi. Şu anda kilosu 13 kuruş oldu. Oysa, geçtiğimiz yılfabrika teslimi olarak 6 kuruş’tu. Bu yüzden üreticinin büyük bölümübahçesindeki elmayı toplamamış, ürün dalında kalarak çürümeye terkedilmişti. Bu sene fiyatlar beklendiği gibi olunca üretici de toplayıptüccarlara satmaya başladı. Beyşehir bölgesinde ürün durumu iyi. Döküntü elmaları meyve suyu fabrikalarına gönderiyoruz, ürünü 8-10 kalemdedeğerlendirme imkanı bulunuyor. Fabrikalarda işlendikten sonrakonsantresinin yüzde 90’ı yurtdışına ihraç ediliyor” dedi.

Döküntüelma alım satımı yapan Yılmaz Kırtıl ise, ürünün fiyatında geçtiğimizyıllarda yaşanan sıkıntının bu yıl olmadığını dile getirerek, “Bu senefiyatlar biraz iyi. O yüzden dalında kalmadan üretici toplayıp bizegetiriyor. Bu sene hava sıcaklıklarının yüksek olması nedeniyle ürünerkenden yani gök iken ağacından yere indi, bu yüzden gün pişiğidediğimiz durum yaşandı. Bu da rekolteyi olumsuz yönde etkiledi” diyekonuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA