• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Döküm soygunu
13 Mart 2014 Perşembe 08:10

Döküm soygunu

Bazı bankaların, tüketicilerin, Hakem Heyetlerine başvurmak üzere talep ettiği hesap dökümleri için sayfa başına 80 liraya varan bedeller istediği ileri sürüldü.

Bazı bankaların, tüketicilerin, Hakem Heyetlerine ya da mahkemelere sunmak üzere talep ettiği hesap hareketlerini gösteren dökümler için sayfa başına 80 liraya varan bedeller istediği ileri sürüldü. Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, yaptığı açıklamada, tüketicilerin, bankalardan kullandığı kredilerden alınan dosya ve yeniden yapılandırma bedelleriyle ilgili Yargıtay'ın verdiği kararların ardından pek çok kişinin harekete geçtiğini söyledi.

HAKEM HEYETİNE BAŞVURU İÇİN

Son aylarda Tüketici Hakem Heyetlerine yapılan başvurularda adeta patlama yaşandığını dile getiren Ağaoğlu, bu kez de tüketicilerin hiç akla gelmedik bir ücretle karşılaştığını anlattı. Bazı Tüketici Hakem Heyetlerinin, kendilerine başvuran tüketicilerden, kesintiye dair belge talep ettiğini vurgulayan Ağaoğlu, şunları söyledi:

800 LİRA ÜCRET İSTEDİLER

'Bunun için bankalara başvuran tüketiciler, yeni bir şok yaşadı. Birçok banka, tüketicilerin Hakem Heyetlerine ya da mahkemelere sunmak üzere talep ettiği hesap hareketlerini gösteren dökümler için sayfa başına 80 liraya varan bedeller istiyor. Bu bedeli duyan tüketiciler şaşkınlık geçiriyor ve birçoğu hakkını aramaktan vazgeçiyor. 600 liralık dosya masrafını geri almak için harekete geçen bir tüketiciden, bankadan almak istediği 10 sayfalık hesap dökümü için 800 lira ücret talep ettiler. Bu tüketici, belgeye 800 lira ödemeyi göze alamadığından mücadeleden vazgeçti.'

Uygulama hukuka aykırı

Belge ücreti ödemek zorunda kalan tüketicilerin, o bedelleri de geri alabileceğine dikkati çeken Ağaoğlu, bankaların, kendileriyle ilgili işlemlerin belge örneğini isteyen tüketicilerin taleplerini karşılamak zorunda olduğunu belirtti. Bankadan belge alırken ücret ödeyen tüketicilerin, bu ücrete ait makbuzu da dilekçelerine ekleyerek iadesini sağlayabileceği bilgisini veren Ağaoğlu, 'Tüketici Hakem Heyetlerinin bin 272 liraya kadar verdiği kararların, mahkeme kararı gibi yaptırım gücü olduğu unutulmamalıdır' ifadesini kullandı.

Tüketici kanununa dikkat

Tüketici kredilerini düzenleyen Tüketici Kanununun 10'uncu maddesine göre, sözleşmelerin yazılı yapılması ve bir nüshasının tüketiciye verilmesinin zorunlu olduğunu anlatan TÜDER Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, bu son uygulamanın, bazı bankaların tüketicilere karşı sergiledikleri hukuk tanımazlığın bir örneği olduğunu öne sürdü.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA