• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Doktorlar CIAnın işkence ortağı!
13 Haziran 2010 Pazar 20:54

Doktorlar CIA'nın işkence ortağı!

Doktorlar CIA'nın işkence ortağı!CIA'ye ait cezaevlerinde bulunan doktorların tutukluların sağlık durumuyla ilgilenmek yerine, tutuklulara yapılan işkence yöntemleri
CIA'nın gizli cezaevlerinde işkence yaptığı yönünde iddialar uzun zamandır gündemdeki yerini korurken, hazırlanan son bir raporda doktorların CIA'ya işkence metotlarını geliştirmekte yardım ettikleri ortaya çıktı.

DW'nin haberine göre Amerika'da faaliyet yürüten “İnsan Hakları İçin Doktorlar” adlı sivil toplum örgütü hazırladığı raporda ilginç bulgulara rastladıklarını duyurdu.

Raporda, CIA'ye ait cezaevlerinde bulunan doktorların tutukluların sağlık durumuyla ilgilenmek yerine, tutuklulara yapılan işkence yöntemleri geliştirmek için cezaevinde bulundukları açıklandı.

Raporu hazırlayan uzmanlardan Nathaniel Raymond, "CIA cezaevlerinde, tutuklular üzerinde yasadışı deneyler yapıldığını açıkça gösteren kanıtlarımız var" diyor.

'BUSH DÖNEMİNDE YAŞANDI'

Onayları olmadan tutuklular üzerinde deney yapılması İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana yasaklanmış bir uygulama. Cenevre Konvansiyonu da insanlar üzerinde deney yapılmasını yasaklayan bir madde geliştirmişti.

Zanlıların sorgulanması sırasında CIA için çalışan doktorları işkenceye ortak olmakla suçlayan İnsan Hakları İçin Doktorlar örgütü, bu gelişmelerin George Bush döneminde yaşandığına da dikkat çekiyorlar.

RAPOR İÇİN İKİ YIL ÇALIŞILDI

Raporu hazırlayan uzmanlardan bir diğeri de Stephen Soldz. Soldz da doktorların sorgulama metotları hakkında kayıt tuttuklarını söyledi.

"Verileri topladılar, ancak bireylerin yararına değil. Tam aksine bu, genel olarak sorgulama metotlarını değiştirmek ve muhtemelen yasal güvence sağlamak adına yapıldı" bilgisini veren uzman Soldz, raporu iki yıl boyunca yaptıkları araştırma sonrası hazırladıklarını anlatarak, rapor için, Bush dönemine ait resmi belgeler ile hükümet belgelerinden de faydalandıklarını belirtti.

'CIA İÇİN ÇALIŞAN DOKTORLAR YASAL İHLALDE BULUNUYOR'

Rapora geçirilen ilginç bir bilgi şöyle: "CIA 'su tahtası' olarak adlandırılan ve kişiye boğulma hissi veren işkence yöntemi sırasında, doktorlara her şeyi not etmeleri emrini verdi. Ne kadar su kullanıldığı, ne kadarının sıçradığı, suyun tutuklunun ağız ve burnuna nasıl döküldüğü ve ne tür bir etki bıraktığı gibi ayrıntılar not edildi."

Söz konusu doktorların daha sonra 'iyileştirme önerileri' yaptıklarının not düşüldüğü raporda, örneğin tutuklunun, kusmuğundan boğulmaması için "su tahtası" yöntemi öncesi sadece sıvı ağırlıklı beslenmesi gerektiği belirtiliyor. Çünkü işkenceciler tutukluyu öldürmekten ziyade ona işkence yapıp acı çektirmeyi hedefliyorlar.

Doktorlardan Scott Allen, CIA için çalışan doktorların etik ve yasal kuralları ihlal ettiklerine dikkat çekerek, "Sanırım pek çok kişi, doktorların, işkencenin geliştirilmesi ve kullanımına katılmamaları gerektiğini anlıyordur" dedi.

'OBAMA BU İDDİALARIMIZI CİDDİYE ALSIN'

Raporu hazırlayan uzmanlar, ABD Kongresi ve Obama yönetimince bu bulgularının ciddiye alınmasını istediler. Uzmanlardan Raymond, "Bizim mesajımız şudur: Soruşturma açma zamanı geldi. Biz kanıtlarımızı sunduk. Şimdi kendi kanıtlarını sunmak için hükümetin de sırası gelmiştir" diye konuştu.

ANF ve Ajanslar
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA