• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Doktorlar branşları dışında açıklama yapamaz
13 Şubat 2010 Cumartesi 12:06

'Doktorlar branşları dışında açıklama yapamaz'

Konya Gazeteciler Cemiyeti tarafından Özel Sağlık Kuruluşları ile ilgili haber, ilan ve reklamlarda dikkat edilmesi gereken hususlar ve yasal sınırlar ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
Konya Gazeteciler Cemiyeti (KGC) tarafından Özel Sağlık Kuruluşları ile ilgili haber, ilan ve reklamlarda dikkat edilmesi gereken hususlar ve yasal sınırlar ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
 
İl Sağlık Müdürlüğü Tıp Meslekleri ve Özel Tanı-Tedavi Merkezleri Şube Müdürü Dr. Ahmet Dülgeroğlu ve Yataklı Tedavi Hizmetleri Şube Müdürü Dr. Mehmet Doğrul'un konuşmacı olarak katıldığı toplantıya yerel gazete, televizyon, dergi ve radyoların reklam sorumluları ile muhabirleri katıldı. Sağlıkla ilgili mevzuatın 1928 yılında hazırlanan mevzuat olduğunu ve bazı maddelerinin yıllar içinde güncellendiğini belirten Dr. Ahmet Dülgeroğlu, "Bu kanuna göre doktor yapacağı açıklamada kendisini ya da bulunduğu hastaneyi över nitelikte açıklama yapamaz. Ayrıca bu mevzuata göre yapılacak herhangi bir sağlık haberinde haber yapılacak doktorun haber yapılacak konu hakkında uzman olması şartı da var. Yani bir doktor yada uzman kendisinin branşı dışında bir konuda açıklama yapamaz. Özel Sağlık Kuruluşları'nın gazete, dergi, televizyon, radyo veya internete vereceği reklamlarda 2007 yılından önce sadece kurumun ismi, adresi, telefonu ve hangi sosyal güvenceli hastaları kabul ettiği yazılabiliyordu. 2007'de yapılan düzenlemeyle bu biraz yumuşatıldı. Artık özel sağlık kuruluşları ellerinde bulunan teknolojiyle hangi tedavi yöntemlerini kullanabildiğini reklamlarda verebiliyor. Ancak bu konuda da abartıya kaçacak, insanları yanlış yönlendirecek ve bilimselliği kanıtlanmamış tedavi yöntemlerinden bahsederek insanları kandıracak reklam ve ilanlar yasak. Eğer bu yasal çerçevenin dışında haber, ilan ve reklam yapılırsa hem yayınlatan hem de yayınlayan kurum hakkında ceza-i işlem uygulanır" dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA