• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Doğuştan vücudunun bir bölümü çökük
10 Temmuz 2011 Pazar 10:58

Doğuştan vücudunun bir bölümü çökük

Kalbi sağda ve iç organları ters tarafta bulunan, doğuştan vücudunun bir bölümünde çöküklük bir bölümünde de dışarıya doğru çıkıklık olan genç kız,
Kalbi sağda ve iç organları ters tarafta bulunan, doğuştanvücudunun bir bölümünde çöküklük bir bölümünde de dışarıya doğruçıkıklık olan genç kız, 6 ülkenin dünya çapında alanında uzmandoktorlarıyla yapılan görüşme sonrası Konya'da Türk doktorlarıtarafından yapılan operasyonla normal vücut görünümüne kavuştu.
   
7 yaşındayken gittiğidoktorda kalbinin sağda, iç organlarının da ters tarafta olduğunuöğrenen 18 yaşındaki Mersinli Elif Özer'in ailesi, kızlarının doğuştanvücudunun bir bölümünde çöküklük bir bölümünde de dışarıya doğruçıkıklık olduğunu söyledi.     Yaşı ilerledikçe vücudundaki şekil bozuklukları daha çokbelirginleşen Özer, sağlık açısından bir problemi olmamasına rağmengörüntüsünden rahatsız olmaya başladı.
     Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tıp Fakültesi Hastanesine başvuran genç kız, görüntüsü itibariyle doktorları bile şaşırttı.
     Bugüne kadar sadece vücudunda çöküklük ya da çıkıklık olanhastaları gören doktorlar, Elif'in vücudunda hem çöküklük hem deçıkıklık olunca durumu Amerika, Arjantin, Danimarka, Brezilya, Rusya veKuzey Kore'deki dünya çapında alanında uzman göğüs cerrahlarıylagörüştü.
    
Genç kız, varılan ortak görüş sonrası Marmara Üniversitesi TıpFakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Yüksel ve SÜ Göğüs Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tamer Altınokönderliğinde Konya'da gerçekleştirilen başarılı operasyonla vücudunormal görünümüne kavuştu.   
    
-ELİF'İN DURUMU BİLİMSEL TOPLANTILARA KONU OLDU-
   
     Elif'in doktoru SÜ Göğüs Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr. Tamer Altınok, AA muhabirine, kalbi sağda, iç organları ters tarafta bulunan hastaları Elif Özer'in kendilerine vücudunun bir bölümündeçöküklük bir bölümünde de dışarıya doğru çıkıklık olduğu içinbaşvurduğunu söyledi.
     İlk defa Elif'in görünümündeki bir hastayla karşılaştıklarını ve bu durumu 6 ülkenin dünya çapında alanında uzman göğüs cerrahlarıylapaylaştıklarını belirten Altınok, ''Onlarda en az bizim kadar şaşırdı.Çünkü bu ender rastlanan bir durumdu. Yapılan görüşmeler sonunda ortakbir fikir oluştu. Bir süre sonra ameliyat kararı aldık'' dedi.
     Bu durumun sağlık açısından bir problem yaratmamasına rağmengörüntüsünden rahatsız olan Elif Özer'in de ameliyat olmak için ısrarcıolduğunu ifade eden Altınok, şunları kaydetti:
     ''Biz Elif'in organlarının tüm fonksiyonlarını inceledik.Operasyonun hastaya bir zararı olmaması için ilgili doktorlarla iletişim halinde olduk. Operasyonda iman kemiğinin şekil bozukluğuna neden olankaburgaları çıkarttık. İman kemiğini belirli bir yerden kesip şekilverdik. Hastanın vücuduna eriyebilen plak yerleştirdik. Bir yıl içindebu plak eriyecek ve hasta normal görünümüne kavuşacak. Genç kızındurumunu öğrenen bilim adamları çok şaşırdı. Şimdiden yurtdışı veyurtiçindeki bilimsel toplantılarda konuşulmaya başlanıldı. Elif'indurumu bilimsel dergilerde yayınlanacak.''
     Altınok, sağlık durumları iyi olan hastayı taburcu ettiklerini dile getirdi.
   
     -VÜCUDUNU GİZLEMEK İÇİN BOL ELBİSELER GİYMİŞ-
   
     Elif Özer ise, bugüne kadar kalbinin sağda, iç organların terstarafta olması ile vücudundaki şekil bozukluklarının sağlık açısındankendisine bir zararı olmadığını vurguladı.
     Ancak vücudunun görüntüsü itibariyle çok üzüldüğünü bu durumugizlemek için geniş elbiseleri tercih ettiğinin altını çizen Özer,''Doktorlara çok ısrarcı oldum. Onlar ilk defa böyle bir durumlakarşılaştıklarını söyledi. Ben de şaşırdım. Vücudum normal görümününekavuştuğu için çok mutluyum'' diye konuştu.
     Anne Ayşe Özer de, kızının artık vücudunun görümünü kafaya takıpüzülmesine gerek kalmadığını belirterek, doktorlara çok teşekkür etti. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA