• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Doğuştan boynuzlu
25 Kasım 2010 Perşembe 11:50

Doğuştan boynuzlu

Beyşehir ilçesine bağlı Gönen Köyünde boynuzlu olarak doğan kuzu görenleri şaşkına çevirdi..
Konya'nın Beyşehir ilçesinde alışık olunmadık şekilde annesininkarnından boynuzu ile birlikte doğan kuzu görenleri şaşkına çevirdi.Boynuzlu kuzunun emsallerine göre yaklaşık 2 kat büyüklüğünde doğması,yaşanan şaşkınlığı daha da artırdı.

Beyşehir'e bağlı Gönenköyünde kurulu bulunan organik koyun üretme çiftliğinde dün ilginç birdoğum olayı yaşandı. Sonbahar döneminde kuzulamaya başlayan koyunlardanbir tanesinde gerçekleşen zor doğumun ardından kuzunun 2 boynuzununbirden olması hayretle karşılandı. İki boynuzu ile birlikte doğan kuzuya Topaç ismi verilirken, emsallerinden de 2 kat büyüklüğünde görünen kuzu görenlerin ilgi odağı haline geldi. Gönen Köyü Muhtarlığı'nıngirişimiyle, İzmir'de yaşayan gurbetçi vatandaşların birikimiyle yörede hayata geçirilen organik koyunculuk projesi kapsamında kurulan tesisteyaşanan ilginç doğum bölgede yaşayan herkesi şaşırttı. Gönen MuhtarıMehmet Ali Gökler, yaptığı açıklamada, 1 günlük kuzunun boynuzlarıylabirlikte doğmasının sıklıkla karşılaşılan bir durum olmadığınıbelirterek, "Zor bir doğum sonrası boynuzlarıyla doğan kuzumuzun iriliği de dikkat çekici. Yeni doğan normal bir kuzunun 2 ya da 2,5 katıbüyüklüğünde. Yani 20 günlük bir kuzu gibi doğdu. Bir haftalık kuzununyanına koyduğumuzda hemen iriliğini gözle fark edebiliyoruz. Nazardeğer diye henüz veterinerlere göstermedik ama 70 milyon görürse görsün. Onlar bize dua edecekler" dedi.

Sakız cinsi koyundan dünyayagelen boynuzlu kuzunun ismini Topaç koyduklarını anlatan Gökler, Gönenköyünde doğan ilk kuzuya bereket getirmesi için 'Bereket', çiftliktedoğan ilk kuzuya ise dişi olmasından dolayı 'İlknur' ismini koyduklarını hatırlatarak, "Bu kuzumuza da iriliğinden dolayı Topaç adını verdik. Bu kuzular doğmadan önce koç katımını Beyşehir'den de gelen hocalarımızınvasıtasıyla dualarla ve tatlılarla birlikte yaptık Allah bereketiniversin diye. Çok şükür çiftlikte de 200'e yakın kuzumuz
oldu. Bu sayı yıl sonuna kadar daha da artacak. Görenler şaşkınlık yaşıyor, amatakdir ediyorlar. Bizim amacımız bu bölgeye örnek olabilmek" şeklindekonuştu.

Beyşehir Tarım İlçe Müdürü Veteriner Hekim NurettinKarşıyaka ise veterinerlik yaşamında boynuzlu bir kuzuyu hiç görmediğini vurgulayarak, "Bu her zaman olan bir şey değil. Karşılaşılmaz böyle bir şeyle. Biz buna anomali adını veriyoruz. Bakımının iyi olduğunusöylüyorlar. Bakımı sadece iriliğine etki edebilir. Anne karnında iyibeslenmiştir, iri olabilir. Ama, iriliğini de boynuzlu olmasını da bizanomali olarak değerlendiriyoruz. Bu durum hayvanın genel sağlıkdurumuna ise olumsuz bir etki yapmaz"
şeklinde değerlendirme yaptı. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA