• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Doğunun Yıldızı Türkiye Olabilir
09 Nisan 2011 Cumartesi 11:00

Doğunun Yıldızı Türkiye Olabilir

Küresel Rekabette Lojistik Sektörü Tartışıldı

Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu tarafından Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde “Küresel Rekabette Türkiye’de Lojistik Sektörü ve Geleceği” konulu panel düzenlendi. Lojistik sektörünün ülkeler açısından nefes almak kadar önemli olduğunu vurgulayan Uluslar arası Nakliyeciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ruhi Engin Özmen, “Türkiye mutlaka bir lojistik üs olmak zorundadır. . Eski İpek Yolu’nun önemi tekrar gündeme geliyor. İpek Yolu’nun tekrar canlanması Doğu’nun yıldızını tekrar parlatacak ve buradaki en önemli nokta da Türkiye olacak.” dedi.

Lojistiğin dünya ülkeleri arasındaki rekabette önemli bir güç olduğunun vurgulandığı panele Özmen’in yanı sıra Bahçeşehir Üniversitesi Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Şenay Yalçın ve Selçuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Muammer Zerenler konuşmacı olarak katıldı.
 
LOJİSTİK PANELİNE İLGİ BÜYÜKTÜ
 
Başkanlığını Selçuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tahir Akgemci’nin yaptığı panele Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Konya Ticaret Odası Meclis Üyesi ve Komite Başkanı Mecit Tekelioğlu, Konya Uluslar arası Nakliyeciler Derneği Temsilcisi Tahsin Faruk Kaya,  Konya Çimento Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Gözen, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Osman Akandere, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Süleyman Yaldız, Kadınhanı Faik İçil Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Adem Öğüt, Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Nuri Yavru, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

DOĞAN, ”KONYA LOJİSTİĞE BÜYÜK ÖNEM VERMELİDİR”

Lojistik desteğin hem Türkiye hem de Konya için öneminin büyük olduğunu söyleyen Vali Aydın Nezih Doğan, “Tekirdağ valiliğim ve sonrasında ben de hayatımın bir döneminde lojistik ile ilgilendiğim için bu alana yabancı değilim. Tekirdağ’da yaptığımız kümeleme çalışmalarını Konya’da da uygulamak istiyoruz. Konya lojistiğe büyük önem vermelidir. Lojistiğin kanunlarda daha önceleri yer almamasından dolayı bu alana fazla önem verilmiyordu. 2008’den itibaren gerekli kanuni düzenlemelerin yapıldı. Konya’nın da artık bu alanda ilerlemesini istiyoruz.” dedi. 

“LOJİSTİK NEFES ALMAK GİBİDİR, KESİLİNCE DEĞERİNİ ANLARSINIZ”

Hayatımızın her alanında lojistiğin ülke rekabetinde büyük bir güç olduğunu söyleyen Uluslar arası Nakliyeciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ruhi Engin Özmen, “Üretimden tüketime, tüketimden müşteriye kadar bir malın güvenli bir şekilde ulaşmasını ifade eden lojistik kavramını ülke politikası haline getirmeliyiz. İnsanın doğumundan ölümüne kadar her aşamasında lojistik önemlidir. Lojistik nefes almak gibidir, önemini kesilince anlarsınız.” dedi.

47 bin araç filosuyla Türkiye’nin lojistikte önemli bir yere sahip olması gerektiğini söyleyen Özmen, “Türkiye mutlaka bir lojistik üs olmak zorundadır. Son yıllarda dünyanın ticaret hacmi Çin ve Hindistan’a kaydı. Eski İpek Yolu’nun önemi tekrar gündeme geliyor. İpek Yolu’nun tekrar canlanması Doğu’nun yıldızını tekrar parlatacak ve buradaki en önemli nokta da Türkiye olacak. Bu fırsatı değerlendirmeyi bilirsek bizim önümüzde artık kimse duramaz.” dedi.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!
  • Konyalı Abdüllatif Şener'e yine tepki gösterdi!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA